Svátek má: Milena

Zprávy

Velikost textu:

Teroristé z Islámského státu použili v Iráku chemické zbraně

Teroristé z Islámského státu použili v Iráku chemické zbraně

Při testování vzorků odebraných Kurdům bojujících s Islámským státem bylo zjištěno použití yperitu. 

Ilustrační foto
16.únor 2016 - 21:21

Organizace Zákaz chemických zbraní testovala vzorky odebrané v srpnu 2015 35 kurdským radikálům. Plyn museli použít v boji příslušníci Islámského státu jihozápadně od Erbilu.

Již dříve organizace ZCHZ informovala o použití yperitu v Sýrii, a to silami Islámského státu.

Islámský stát chce otrávit řeky tekoucí do Turecka

Turecké speciální služby mají informace o tom, že Islámský stát chce pomocí baktérie tularémie otrávit řeky tekoucí do Turecka, říká Paolo Mastrolilli v článku zveřejněném v lednu v italském deníku La Stampa.

Z historie vzniku Islámského státu

V roce 2003 se kolem Jordánce Abú Músy Zarkávího v Iráku formuje skupina, bojující proti americkým jednotkám a nové irácké vládě po pádu Saddáma Husajna. Působí hlavně v severních a severozápadních oblastech země, kde převažuje populace sunnitských muslimů.

Po stažení amerických vojáků z Iráku v roce 2011 v Sýrii začala občanská válka a to byla injekce pro aktivizaci miltantů.

Moc militantů se na území Sýrie a Iráku rozšiřuje na stále větší území, v roce 2013 na dobytém území militanti vyhlásili Islámský stát v Iráku a Levantě (ISIL). 29. června 2014 – Organizace Islámský stát vyhlašuje chalífát. Útvar, který má být řízen v souladu s islámským právem. V jeho čele stojí zástupce boha na zemi, chalífa.

(rp,prvnizpravy.cz,wprost,foto:arch.)