Svátek má: Nina

Zprávy

Velikost textu:

The Diplomat: Západ podcenil ruskou vojenskou reformu!

The Diplomat: Západ podcenil ruskou vojenskou reformu!

Odborníci z Evropské rady pro zahraniční vztahy (EFCR) dospěli k závěru, že možnosti ruské armády po reformě ozbrojených sil, byly západními vojenskými analytiky podceněny, upozorňuje časopis The Diplomat.

Ilustrační foto
26.říjen 2015 - 21:24

Ruská armáda ukázala v plné nahodě své nedostatky v rusko-gruzínské válce roku 2008, ale Rusko na to konto zahájilo největší reformu svých ozbrojených sil od 30. let minulého století.

Podle zprávy ECFR, je program reforem rozdělen do tří částí: v první fázi - optimalizace počtu vojáků, řízení a reforma vojenského vzdělávání, druhý stupeň – zvýšení bojového potenciálu  modernizací struktury velení a výcviku vojenského personálu, třetí fází je přezbrojení.

„USA a Evropa věnovaly zvláštní pozornost třetí fázi, ale neuvědomovaly si reformy a zavíral oči před významným pokrokem, jehož bylo dosaženo v prvních fázích," zdůraznil časopis.

Poprvé se v ruské armádě používá řídící pyramida s některými rozhodovacími pravomocemi řídících činitelů na její špičce a zvýšeným počtem důstojníků pracujících s personálem, píše se ve zprávě ECFR. Díky zvýšené úrovně vzdělávání poddůstojníků se ruskému vojenskému velení podařilo zvýšit podíl profesionálních vojáků v ozbrojených silách. K tomu patří zvýšené platy a modernizované uniformy a výstroj.

„To umožní zvládnutí složitější techniky (služba branců je příliš krátká na vyškoleni pro účinnou práci se systémy sofistikovaných zbraní) a zvýšila se připravenost elitních jednotek (výsadkáři- parašutisti, námořníci a speciální sily),“ cituje Diplomat zprávu výzkumného centra. Dále se snížil počet vojenských brigád, naopak se zvýšil počet cvičení i se záložníky tak, že „nové“ brigády mohou být připraveny do 24 hodin. Například dříve trvala příprava divize pro operace v Čečensku téměř rok.

Rusko a NATO si navzájem ukazují sílu svých armád!

Západní vojenští analytici přehnali problémy, kterým čelí ruská armáda během třetí fáze vojenské reformy, tedy přezbrojení, a ztrácí ze zřetele podstatu reforem, konstatuje The Diplomat.

„To odráží nepochopení podstaty reforem. Ta neznamená radikální obnovu armády z hlediska přezbrojení v prvních etapách - reforma má za cíl zvýšit účinnost již existujících zařízení a profesionalitu celé vojenské struktury," uzavírají odborníci z Evropské rady pro zahraniční vztahy.

(kou, prvnizpravy.cz, thediplomat.com, foto: arch.)


Nechcete zmeškat důležité zprávy? Přihlašte se k jejich odběru: