Svátek má: Erik

Zprávy

Velikost textu:

Times: Druhá letecká základna zvýší palebnou sílu Ruska v Sýrii

Times: Druhá letecká základna zvýší palebnou sílu Ruska v Sýrii

Rusko plánuje zvýšit svou vojenskou přítomnost v Sýrii a připravuje otevření nové letecké základny v centrální části země, píší britské The Times.

Ilustrační foto
3.prosinec 2015 - 01:12

To znamená další letadla a personál pro jejich provoz a ochranu. Podle publikace byly už ruské vrtulníky pozorovány ve střední Sýrii poblíž Palmyry, kde vládní vojáci vedou útok. Návrat starobylého města do rukou Syřanů by byl „propagandistickým úspěchem" Moskvy, tvrdí britské vydání.
 
Podle novin bude nová základna  Al-Shayrat umístěna v blízkosti města Homs ve střední Sýrii. Rusko sem přepraví nová letadla, jakož i více vojáků pro ochranu. Na místě již pracují ruské vrtulníky a jednotka, která, jak list předpokládá, připravuje objekt. Podle jednoho z místních aktivistů „přišli asi před měsícem a přivezli s sebou novou techniku".
 
Na základně je asi 50 až 60 ruských vojáků, někteří z nich bydlí na místě a někteří z nich v Homsu. Zdroj Times řekl, že už dříve bylo v Al-Shayrat umístěno10 bitevních letounů a 15 vrtulníků a z tohoto místa vylétá nejvíce letadel, aby ostřelovaly východ Homsu.
 
V publikaci uvádí, že nová základna „zdvojnásobí vzdušnou přítomnost Ruska v Sýrii na více než 50 letadel". Kromě toho píše, že v blízkosti objektu budou umístěny zpravodajské jednotky, speciální síly, podpůrný personál - celkově 1 000 lidí.

Zatím je letecká základna v Latakii domovem 35 Su-24, Su-35 a Su-25, v Al-Shayrate je asi 45 hangárů, opevněných proti útokům. Brzy bude také připravena hlavní dráha a stejně tak vedlejší, rezervní.
 
Times konstatují, že zvýšená podpora ze vzduchu v této části Sýrie pomůže vládním vojákům, kteří vedou ofenzívu v oblasti Palmyry. Jak sdělil jeden syrský důstojník, Rusko „slíbilo zvýšit počet letadel na 100, aby vyhovělo potřebám pozemních sil".
 
Nicméně zatím ruské ministerstvo obrany tuto informaci nepotvrdilo, ale ruská média uvádějí, že generální štáb chce posílit „palebnou sílu" vojsk v Sýrii a zvažuje odeslání asi deseti dalších letadel.

Rusko mění strategii v Sýrii a bude ničit vše, co ho ohrozí! 


Deník připomíná, že po pádu ruského letadla nad Egyptem se Moskva rozhodla posílit ofenzivu proti teroristům. Podle vojenských analytiků už byly ruské bojové vrtulníky pozorovány u Palmyry, ale z Latakie by to bylo pro ně daleko, což znamená, že jsou umístěny na nové letecké základně. Navíc ruské dělostřelectvo podporuje útočící syrské síly na město Al-Qaryatayn.
 
„Rusko se aktivně angažuje, takže zapojení dalších stíhacích bombardérů by bylo logickým pokračováním posilováním," říká analytik Tim Ripley. Podle Times by návrat Palmyry do rukou Syřanů i toho, co zbylo z jejích antických památek, byl pro Rusko „propagandistickým úspěchem“.

(kou, prvnizravy.cz, thetimes.co.uk, foto: arch.)


Nechcete zmeškat důležité zprávy? Přihlašte se k jejich odběru: