Svátek má: Václav

Zprávy

Velikost textu:

To byla "defenestrace" nebo to bude jen rošáda na pražské radnici?

To byla "defenestrace" nebo to bude jen rošáda na pražské radnici?

Zastupitelé hlavního města Prahy se na čtvrtečním (22. října 2015) jednání vůbec nenudili. Zastupitelstvo odvolalo z funkcí náměstka primátorky Matěje Stropnického a dále radní Michala Haška, Hanu Novákovou a Irenu Ropkovou. Proč?

To se to dějí věci na pražské radnici
23.říjen 2015 - 12:00

Už skutečnost, že zprávu o odvolání z funkcí z Magistrátu redakce dostala až 23. října 2015 ve 2:47:21 hodin ráno dává tušit, že se jednalo dlouho do noci.

Městská rada metropole  měla  11 členů a koalice má v 65členném zastupitelstvu většinu 33 hlasů. Jednání po rušném dni a noci  zastupitelé přerušili a sejdou se až 5. listopadu 2015, kdy má pokračovat od 9 hodin.

Co se všechno přihodilo?

Údajně chtěla opozice odvolat všech 11 radních z koalice ANO, ČSSD a Trojkoalice (SZ, KDU-ČSL a STAN), ale k tomu nedošlo a tak se odvolávalo jednotlivě a podle abecedy od jana Wolfa.  Nejvíce hlasů pro odvolání dostal Matěj Stropnický, pro jehož odchod z  rady  hlasovalo 42 zastupitelů, což znamená, že byl špatným náměstkem i pro povícero koaličních zastupitelů!  A to ještě komunisté a piráti se vzdali hlasování. Ostatní Hašek, Nováková a Ropková  už měli z koaličních zastupitelů menší počet kritiků, ale i tak jich bylo tolik, aby padli. O pádu Ireny Ropkové dokonce rozhodl jediný hlas. 

Kdo zůstal v radě Prahy?

V radě zůstali primátorka Adriana Krnáčová (ANO), náměstci Petr Dolínek (ČSSD) a Eva Kislingerová (ANO) a radní Jana Plamínková (STAN), Jan Wolf (KDU-ČSL), Radek Lacko (ANO) a Libor Hadrava (ANO).  Radní i v zúženém  počtu  mohou vládnout i nadále. 

"Pouze hlasy opozice by na odvolání nestačily, takže se koalice 'povraždila' navzájem," řekl Novotný v televizní reportáži po hlasování, kdy byli odvoláni čtyři radní. Hlasování o odvolání předcházela zhruba desetihodinová debata.

Tunelový komplex Blanka byl otevřen nakonec i s pomocí boží?
 

Pražská koalice má v 65členném zastupitelstvu nejtěsnější většinu 33 hlasů a tak o jejím osudu rozhoduje každý zastupitel. Není bez zajímavosti, že opoziční TOP 09 při jejím předchozím pražském vládnutí třeba   ČSSD dříve tolerovala. Dále jsou v opozici  ODS, KSČM a ještě Piráti. 

(ps, Prvnizpravy.cz, Foto: Petr Skála)


Nechcete zmeškat důležité zprávy? Přihlašte se k jejich odběru: