Svátek má: Slavomír

Zprávy

Velikost textu:

To bylo tenkrát před 47 lety. Prahou prošel protestní pohřební průvod

To bylo tenkrát před 47 lety. Prahou prošel protestní pohřební průvod

Devět dnů po svém upálení prošel Prahou před sedmačtyřiceti lety mohutný pohřební průvod. Na protest proti okupaci vojsk se 16. ledna 1969 upálil Jan Palach. "V sobotu 25. ledna 1969 cetntrum Prahy bylo ve smutku," vzpomíná autor fotografie Jovan Dezort.

Záběr na vystavenou rakev v Karolínu
31.leden 2016 - 01:01

Připomeňme si, že  16. ledna 1969 se v horní části Václavského náměstí v Praze polil hořlavinou a zapálil. Hořící běžel přes křižovatku od kašny pod muzeem k Washingtonově ulici, kde se jej pokusil uhasit výhybkář Dopravního podniku svým kabátem. S rozsáhlými popáleninami byl převezen na Kliniku popálenin FNKV a LFH UK v pražské Legerově ulici. Zde s ním byl na magnetofonový pásek natočen krátký rozhovor, v němž Palach hovořil o příčině svého činu. V záznamu se zmiňuje o pasivitě lidí, vystupuje proti rozšiřování Zpráv – vydávaných novin sovětskými okupanty, a požaduje generální stávku. Z rozhovoru je patrné, že byl pod utišujícími léky a měl značné bolesti. Jan Palach zemřel 19. ledna 1969, tři dny po svém činu.

Pohřeb Jana Palacha dne 25. ledna 1969 se stal velkým protestem proti pokračující okupaci. Smuteční průvod, čítající několik desítek tisíc lidí, šel z Václavského náměstí na tehdejší náměstí Krasnoarmějců v Praze 1 (dnešní Náměstí Jana Palacha), kde hovořilo několik řečníků.  Palach byl pohřben na Olšanských hřbitovech. Roku 1973 byly jeho ostatky, bez souhlasu pozůstalých, zpopelněny a popel uložen v rodných Všetatech. Převoz proběhl tajně a narychlo. Prázdný hrob byl však hojně navštěvován i nadále. V roce 1990 se urna s popelem vrátila na Olšanské hřbitovy.

Jan Palach je in memoriam Řádu Tomáše Garrigua Masaryka 1. třídy, který  převzal za Jana Palacha od prezidenta Václava Havla jeho bratr Jiří Palach v roce 1991.

Na pohřeb vzpomíná Jovan Dezort ...

„Překvapil mě velký počet lidí, kteří se zúčastnili pohřbu. Byl to přímo demonstrativní průvod. Mám na tohle fotografování neobvyklou vzpomínku. Trasa vedla přes Prahu a já jsem někde po cestě ztratil objektiv z fotoaparátu Leica. Byl jsem přesvědčený, že už ho nikdy neuvidím. Další den spíše náhodou jsem se zeptal na Filozofické fakultě UK, jestli se nenašel objektiv. K mému obrovskému překvapení ho někdo přinesl. Nevím kdo, ani kde ho našel. Muselo to být během pohřebního průvodu. Solidarita lidí byla tenkrát obrovská. Lidé k sobě byli velmi vstřícní a milí. Myslím si, že za jiných okolností bych objektiv asi zpět nedostal,“ zavzpomínal Jovan Dezort.

Není bez zajímavosti, že v chrámu sv. Mikuláše na Staroměstském náměstí  je k prohlédnutí i malá instalovaná  expozice, která je otevřená až do 2. února 2016. Zde  můžete spatřit posmrtnou masku od Olbrama Zoubka, soubor deseti fotografií Jovana Dezorta z pohřbu Jana Palacha, obraz Oběť od malíře Jaroslava Šerých a další atributy.

Palach a Opletal věřili v Boha v Církvi československé husitské

Pro ty, kteří by expozici  chtěli vidět,  upozorňujeme, že chrám sv. Mikuláše na Staroměstském náměstí v Praze je otevřen k prohlídkám od pondělí do soboty mezi 10. až 16. hodinou a v neděli od 12 do 16 hodin. Konají se rovněž bohoslužby i koncerty vážné hudby.

(ps, Věnceslava Dezortová, Prvnizpravy.cz, foto: Jovan Dezort)