Svátek má: Milena

Zprávy

Velikost textu:

Trapné: Ruské letecké údery v Sýrii připisují chlubivě koalici USA!

Trapné: Ruské letecké údery v Sýrii připisují chlubivě koalici USA!

Někdy se propagandistická snaha trapně zvrtne v ostudu. Francouzský televizní kanál France 2 použil snímky ruského ministerstva obrany, které měly dokládat úspěch koalice vedené USA v Sýrii.

Ilustrační foto
10.únor 2016 - 22:04

Absence rámů s nápisy v ruštině ale svědčí o tom, že nešlo jen o omyl nebo neznalost zaměstnanců veřejnoprávního televizního kanálu.

Státní francouzský televizní kanál France 2 při popisu náletů vedených USA v Sýrii ukázal záběry z ruské speciální operace, uvedla RT s odkazem na agenturu RIA Novosti. Na tomto videu  ministerstva obrany byly odstraněny všechny nápisy v ruštině, proto tento krok nebyl náhodnou chybou.

První se všimli záměny bloggeři a umístili záznam francouzského televizního kanálu na Internet. Šlo o vysílání France 2 ze 4. února.

V pořadu komentátor vypráví o protiteroristické operaci v Sýrii, a pak kritizuje činnost ruského letectva, která údajně vedla k úmrtí civilistů. Posléze se novinář rozpovídá o operacích koalice vedené USA, které se provádí s „minimálním počtem civilních obětí“.

„Není snadné, aby letadlo koalice našlo svůj cíl za účelem likvidace," uvedl. V tom okamžiku se na obrazovce objeví ruské letecké údery.

Rusko varuje: Zveřejníme dopady útoků koalice USA v Sýrii!
Západní koalice letecky udeřila na sklad Asadovy armády v Sýrii!

Ministerstvo obrany Ruské federace pravidelně podává zprávy o operaci v Sýrii, doprovázející odpovídající videa demonstračních briefingů. Všechny materiály jsou pak na YouTube-Channel ruského vojenského velení, kde mohou být ve volném režimu prohlíženy a stahovány.

Ovšem není to poprvé, kdy zahraniční média dávají ruské úspěchy v boji proti teroristické skupině Islámský stát za úspěchy Západu. V listopadu 2015 americká televizní stanice PBS ukázala ve svém vysílání příběh o boji proti teroristům. Video ruských náletů na pozice militantů v Sýrii bylo prezentováno jako ilustrace operací US Air Force.

Autoři tohoto materiálu uvedli, že více než stovka palivových cisteren, které přepravují nezákonně vytěženou ropu teroristy, byla zničena v důsledku útoků Pentagonu. Nicméně bylo použito jako doprovod video, ruského ministerstva obrany, kdy o den dříve letectvo zaútočilo na rafinérii IS.

(kou, prvnizpravy.cz, rt.com, foto: rt.com)