Svátek má: Petr

Zprávy

Velikost textu:

Turecko nechce lodě NATO, které by mu vracely zachráněné migranty!

Turecko nechce lodě NATO, které by mu vracely zachráněné migranty!

Turecko odmítá vpustit do svých teritoriálních vod druhou námořní skupinu NATO směřující do Egejského moře ke sledování migračních toků mezi Tureckem a Řeckem a v nesnázích pomáhat migrantům a kontrolovat převaděče.

Ilustrační foto
3.březen 2016 - 01:13

Uvedla to televizní a rozhlasová společnost RTBF s odkazem na agenturu AFP a diplomatické zdroje.

Podle ní turecké úřady odůvodňují svůj postoj k tím, že velitel námořní skupiny čtyř lodí NATO německý kontraadmirál Joerg Klein musí dorazit do Ankary, pro „vyčlenění oblasti, kde se (skupina lodí) bude nacházet".

Berlín a Ankara jednají o této otázce, píše se ve zprávě. Kromě toho RTBF poukazuje, že turecké orgány "neprojevují žádný nebo malý zájem" pro příjem uprchlíků na svém území, kteří budou zachráněni loděmi NATO ve vodách Egejského moře.

FT: Turecko maří plány EU omezit tok uprchlíků!

Rozhodnutí vyslat druhou námořní skupinu NATO bylo učiněno 11 února na setkání ministrů obrany 28 členských států NATO v Bruselu.

Turecko v reakci popřelo, že by nějak bránilo lodím NATO vplout do svých vod.

Věc komplikují dlouhodobé ostré spory mezi Tureckem a Řeckem ohledně vymezení svých teritoriálních vod, kdy jsou jejich území vzdáleny i pouhých deset kilometrů. Obě země se hádají po celá desetiletí ohledně suverenity, což vedlo i ke střetům válečných letadel nad Egejským mořem, nemluvě o kyperské otázce, doplnila stanice.

(kou, prvnizpravy.cz, rtbf.be, foto: arch.)