Svátek má: Petr

Zprávy

Velikost textu:

Turecko přijme uprchlíky z EU za vízový režim a za další 3 miliardy eur

Turecko přijme uprchlíky z EU za vízový režim a za další 3 miliardy eur

Pod tlakem Evropská unie v zásadě přijala plán Ankary přijímat migranty deportované z Řecka do Turecka a opětovné přijetí syrských uprchlíků v EU.

Ahmet Davutoglu, turecký premiér
8.březen 2016 - 15:01

Evropské země se tak dohodly na splnění podmínek tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana, který hrozil „záplavou uprchlíků do Evropy", pokud se jeho zemi nepřidělí dodatečné finanční prostředky.

Turecko obdrží od členských států EU dodatečné finanční prostředky ve výši 3 miliardy eur a převezme od evropských zemí nelegální migranty, kteří se nezákonnou cestou dostali do EU přes Turecko. Na oplátku evropské země budou přijímat Syřany, kteří již obdrželi oficiální status uprchlíka.

"Dohodli jsme se pracovat na základě těchto zásad - návrat všech nových nelegálních migrantů plující z Turecka na řecké ostrovy, zrychlení plánu uvolnění vízového režimu, alokačního zrychlení 3 miliard eur a další finanční mechanismus na pomoc uprchlíkům v Sýrii, a na přípravě pro otevření nových kapitol v rámci přístupových jednání, o možnosti zřízení zón v Sýrii, které budou bezpečnější, a konečně, přesídlit syrské uprchlíky v poměru na jeden za jednoho," cituje RIA Novosti prohlášení předsedy Rady Evropy Donalda Tuska.

Zeit: Město uprchlíků? Zástěrka Erdoganovych skutečných záměrů!

Navzdory tomu, že německá kancléřka Angela Merkelová rovněž uvítala rozhodnutí Ankary, přijmout ze všech zemí EU ilegální přistěhovalce, řekla, že otázka přistoupení Turecka k EU „není na pořadu dne". Nicméně, kancléřka oznámila, že podpoří zjednodušení vízového režimu mezi Tureckem a evropskými zeměmi.

Některá média již dříve uvedla, že premiér Ahmet Davutoglu, zastupující Turecko na jednáních, původně požadoval po evropské straně částku nejméně 20 miliard, namísto dohodnutých 3 miliard, a téměř zrušil předběžná jednání s Angelou Merkelovou a nizozemským premiérem Markem Ruttem.

V případě procesu uvolnění vízového režimu, předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker řekl, že „toto rozhodnutí není v žádném případě v rozporu se základními principy Evropské unie".

Konečné rozhodnutí v této věci bude učiněno 17.-18 března na příštím summitu EU v Bruselu.

(kou, prvnizpravy.cz, rt.com, foto: arch.)