Svátek má: Kristýna

Zprávy

Velikost textu:

Turecko vyhrožuje, že vyhostí koalici ze základny Incirlik!

Turecko vyhrožuje, že vyhostí koalici ze základny Incirlik!

Turecký ministr zahraničí Mevlut Çavuşoğlu uvedl, že země, které použivají leteckou základnu pod záminkou boje proti skupině Islámský stát, ale ve skutečnosti jsou neaktivní, nemají v Incirliku co pohledávat.

Ilustrační foto
8.leden 2017 - 01:11

Dodal, že podpora mezinárodní koalice Turecku je nedostatečná, což je zjevné varování Spojeným státům.

Po setkání s generálním tajemníkem OSN António Guterresem v New Yorku, řekl, že otázka uzavření letecké základny Incirlik na jihu země, v tuto chvíli není na pořadu dne, napsala agentura Anadolu.

„V poslední době mezinárodní koalice nevykazuje žádnou podporu snaze Turecka v boji proti terorismu. Je-li tato koalice vytvořena pro boj s DAEŠ, a Turecko na své straně vytvořilo podmínky pro aktivní odpor vůči teroristům, tak proč Ankara nedostává dostatečnou podporu?" položil otázku turecký ministr.

Podle agentury, jako příklad Çavuşoğlu uvedl fakt, že když byly na podporu teroristů usazených ve městě Al-Bab poslany z Rakky posily, Ankara předala souřadnice teroristických sil mezinárodní koalici, ale žádné nálety se nekonaly.

Erdogan obvinil Američany z podpory Islámského státu

„Je přirozené, že veřejné mínění v Turecku, které to všechno vidí, si klade přirozeně otázku: „Pokud Turecku nepomáhají, tak proč používají leteckou základnu Incirlik," řekl Çavuşoğlu.

O něco dříve místopředseda vlády Turecka Veysi Kaynak řekl, že Ankara zpochybňuje přítomnost koaličních sil vedených USA na letecké základně Incirlik. Zdůraznil, že otázka užívání vojenské základny silami koalice vedené USA a NATO byla na programu turecké vlády.


Leteckou základnu Incirlik používá v USA a turecké letectvo, a jeho činnost je upravena dohodou o vojenské a hospodářské spolupráci mezi oběma zeměmi. Je základnou i letadel řady zemí již uvedené mezinárodní koalice v čele se Spojenými státy účastnící se operace proti IS.

(kou, prvnizpravy.cz, aa.com.tr, foto: arch.)