Svátek má: Oldřich

Zprávy

Velikost textu:

Ukrajina prodala Chorvatsku rozpadající se stíhačky za 133 milionů

Ukrajina prodala Chorvatsku rozpadající se stíhačky za 133 milionů

V Chorvatsku vypuknul obrovský skandál, chorvatská armáda nakoupila tucet ukrajinských stíhaček MIG-21.

MIG-21
25.březen 2016 - 18:01

Pět stíhaček nakoupených na Ukrajině bylo schopných letu a zbylých sedm muselo být na Ukrajině před prodejem opraveno.

Za celou transakci zaplatilo Chorvatsko 133 milionů dolarů. Letouny byly předány do provozu chorvatského letectva v červenci loňského roku. Letadla se okamžitě začalal rozpadat. V důsledku závad jsou nyní pouze v provozu tři stroje.

Chorvatská vojenská policie zahájila vyšetřování a zjistila, že na letadlech byla přeznačena sériová čísla. Ani čísla dílů neodpovídají dokumentaci. Existuje podezření, že tyto letouny prodávané Ukrajinou jako originály, mohou být sestaveny z dílů koupených kdekoliv na světě.

Je veřejným tajemstvím, že po návratu údajně opravených letadel měli piloti  strach z rostoucího počtu poruch u MIGů, poruchy zasáhly i ty důležité části letadla, jako jsou radary, hydraulika, a také dvakrát  porucha motoru. Nyní ministerstvo obrany potvrdilo, že " vojeská policie zjistila k informace, podle kterých je nutné provést další kontroly a opětovné opravy stíhacích letounů MiG-21". Vysvětlují, že "existují vážné obavy, které mohou mít vliv na akceschopnost chorvatského letectva".

Chorvatsko a Srbsko odstartovaly závody ve zbrojení

Je jasné, že mnozí nyní navrhují zrušení chorvatského letectva. Nicméně, generál Josip Stimac, bývalý velitel letectva,  navrhl, aby Chorvatsko požádalo o vrácení peněz za opravy od Ukrajinců a vyhlásilo nové výběrové řízení na opravy dalších MiG-21, jak již dříve nabízely opravny z Rumunska a Izraele. Tak bychom mohli provozovat současné letectvo a  zároveň začali nakupovat nová letadla. Stimac si myslí, že jihokorejská FA-50 bez problémů vyhovují chorvatským potřebám.

V Chorvatsku se píše jako o největším skandálu v historii chorvatské armády.