Svátek má: Patrik

Zprávy

Velikost textu:

Ukrajina žádá USA, aby Nizozemsko odložilo referendum!

Ukrajina žádá USA, aby Nizozemsko odložilo referendum!

Ministryně financí Ukrajiny Natalija Jaresková žádá o pomoc k odložení hlasování v Nizozemsku náměstkyni amerického ministra zahraničí Victorii Nulandovou, uvedl portál ridus.ru. Projeví se Nizozemsko jako suverénní země?

Posune Nulandová holandské referendum?
28.březen 2016 - 20:01

Do referenda v Nizozemsku o asociační dohodě Ukrajiny s EU zůstává týden. Holanďané budou hlasovat o budoucnosti ukrajinské evropské integrace již 6. dubna. Velká část nizozemského obyvatelstva však myšlenku dohody o přidružení nepodporuje. Například v průzkumu největšího nizozemského deníku De Telegraaf jehož se zúčastnilo téměř 12.500 lidí, se 88% z nich domnívá, že dohoda mezi EU a Ukrajinou je pro Nizozemsko špatná, a 83% respondentů se obává, že referendem může Ukrajina získat bezvízový režim

Ukrajinští  politici vidí za pro ně nijak růžovou náladou nizozemské společnosti, samozřejmě, kremelskou ruku a snaží se všemožně převládající názor Nizozemců propagandisticky zvrátit. Je zajímavé, že i přes „mocnou ruskou propagandu sející nesmysly" se jediný ruský politik vyjádřil -  opoziční Michail Kasjanov, který integraci Ukrajiny a EU podpořil.

Zaříznou Holanďané referendem asociační dohodu Ukrajiny a EU?

Ale ještě zajímavější je, že Ukrajina (a samozřejmě země Západní Evropy a USA) velmi často hovoří o suverenitě a nezávislosti. Ovšem jakmile dojde na dřeň, jdou očividně všechny ohledy stranou.

Redakci Ridusu se podařilo získat dokument podle něhož se Jaresková obrací na Nulandovou, kde mj. píše: „Vláda Ukrajiny na své straně přijímá všechna možná opatření, aby zajistila plnou podporu informační kampani ve prospěch dohody o přidružení, ale Ukrajina nemá dostatek vlivu k tomu, aby výrazně ovlivnila proces organizování a pořádání referenda. Ve stejnou dobu může obrovská autorita Spojených stát sehrát rozhodnou roli v tomto ohledu. Žádáme Vás, abyste pomohli při odložení referenda, což nám umožní organizovat a provést kvalitní informační kampaň a přesvědčit holandskou společnost o nutnosti podepsat smlouvu.“
Ukrajinské vedení věří, že posun hlasování k pozdějšímu datu je nejlepší možností, jak dosáhnout výsledku, který uspokojí všechny zainteresované strany.

Zábavné také je, že se do vnitřních věcí suverénního Nizozemí navrhuje zásah ohledně integrace Evropské unie zeměmi, které, pokud je dosud známo, členy EU nejsou – Ukrajina a USA.

V jedné věci ale může mít ukrajinské vedení pravdu. Jestli se referendum bude konat 6. dubna, potom zřejmě nemá Kyjev šanci.

(kou, prvnizpravy.cz, ridus.ru, foto: repro ridus)