Svátek má: Ambrož|Benjamín

Zprávy

Velikost textu:

Ukrajince na začátku roku čeká další vlna zdražování!

Ukrajince na začátku roku čeká další vlna zdražování!

Na začátku roku 2016 se na Ukrajině se očekává další úder růstu cen v důsledku inflace a devalvace kvůli napjatým hospodářským a obchodním vztahům s Ruskem.

Ilustrační foto
16.leden 2016 - 01:11

Jak uvedlo ukrajinské ministerstvo pro hospodářský rozvoj a obchod, mezi další faktory, které budou mít vliv na růst cen, patří „neposkytnutí další tranše MMF na konci roku 2015, zhoršující se vojenská konfrontace, napětí na devizovém trhu".

Podle zprávy jádrová inflace na konci roku 2015 činila 34,7%, což je o 11,9% více, než v roce 2014, a byla vyvolána „základní volatilitou kurzu hřivny". Úroveň nejádrové inflace loni dosáhla 50,9%, a byla dvakrát vyšší než v roce 2014 (26,7%)!

Ministertsvo vysvětlilo situaci „růstem cen / tarifů zemního plynu (3,7 krát), elektřiny (1,7 krát), teplou vodu a vytápění (1,8 krát)." Ministerstvo také zaznamenalo pokles reálných mezd o 21,1% za 11 měsíců roku 2015 ve srovnání se stejným obdobím v roce 2014.

Zdá se tedy, že "úspěchy" jaceňukovsko-porošenkovy vlády jen tak hned neskončí.

The Telegraph varuje: Chudoba na Ukrajině čtyřnásobně vzroste!

Jak už bylo oznámeno, ruský premiér Dmitrij Medveděv podepsal dekret o začlenění Ukrajiny do seznamu zemí, na něž se vztahuje potravinové embargo. Tato reakce Ruska byla loni v létě odložena. Od 1. ledna 2016 se v případě Ukrajiny namísto dohody o zóně volného obchodu bude uplatňovat doložka nejvyšších výhod (MFN).

„Od 1. ledna 2016 ohledně Ukrajiny bude platit dovozní cla stanovené společném celním sazebníku ESAE, to znamená, že na Ukrajina bude platit režim doložky nejvyšších výhod, ovšem bez jakýchkoli výjimek. Všechny preference jsou minulostí, žádné výsady," řekl Medveděv.

(kou, prvnizpravy.cz, eagaily.com, foto: arch.)