Svátek má: Lenka

Zprávy

Velikost textu:

Ukrajinské námořnictvo je v rozkladu: dezerce a výlety na Krym!

Ukrajinské námořnictvo je v rozkladu: dezerce a výlety na Krym!

V roce 2015 dezertovalo více než 500 vojáků ukrajinských námořních sil, z nichž se podařila najít pouze jedna čtvrtina, píše šokovaný ukrajinský portál Dumskaya.net. Přičemž velení skrývá významný podíl případů.

Ilustrační foto
12.březen 2016 - 20:02

Situace kolem námořních sil na Ukrajině je stále napjatější – množí se dezerce, vojáci tráví dovolenou na Krymu přes varování Bezpečnostní služby Ukrajiny, píše rozlobeně ukrajinský zpravodajský portál Dumskaya.net.

Po lednovém incidentu, kdy se skupina opilých námořníků snažila proniknout na území Západní námořní základnu v Oděse, rozhodnutím prezidenta Ukrajiny Petro Porošenka vytvořilo ministerstvo obrany pracovní skupinu, která měla posoudit situaci v námořnictvu. Portál získal některé detaily zprávy skupiny, předložené vedení země 1. března, zejména údaje o situaci masové dezerce z námořnictva.

„Zvláštní pozornost věnovala komise morálně psychickému stavu námořníků. Důležitý bod - dezerce: v roce 2015 jednotky námořnictva dobrovolně opustilo 559 vojáků, z nichž bylo nalezeno pouze 122," informuje portál.

Kontrola odhalila dalších 87 případů dezerce od začátku roku, vráceno na místa určení bylo pouze 13 vojáků, dodává Dumskaya.net. Dokument uvádí, že velitelé skrývají fakta o dezerci  - ohledně  286 zmizelých vojácích, neexistují v dokumentech Vojensko-námořních sil Ukrajiny žádné informace.

Kromě toho, již dva roky námořní důstojníci tráví dovolenou na Krymu, a to i přes varování SBU. Velení námořnictva tomu nebrání – poslední dobou pobývalo na poloostrově 155 ukrajinských důstojníků (je to o to pikantnější, že Ukrajina upozorňuje i cizí státní příslušníky včetně poslanců jiných zemí, že se svojí návštěvou „anektovaného Krymu“ dopouští trestného činu – pozn. red.)

Vydrážděná Ukrajina: Polsko dalo „anektovaný" Krym Rusku!
Richard zrušil cestu na Krym kvůli "agresivnímu" tlaku Ukrajiny!

Komise upozornila na „dech beroucí situaci" v týlu námořnictva, zdůrazňuje informační portál. Testování odhalilo selhání obnovy zařízení v hodnotě 1,5 milionů dolarů na fregatě Hetman Sahaidačnyj a poznamenalo, že námořnictvo postrádá základní potřeby, a existují vážné problémy s dodávkami.

(kou, prvnizpravy.cz, dumskaya.net, foto: arch.)