Svátek má: Lenka

Zprávy

Velikost textu:

Ukrajinský ministr: Už jim nevěřím, nevěřím, odejdu z vlády!

Ukrajinský ministr: Už jim nevěřím, nevěřím, odejdu z vlády!

"Nelpím na tomto místě. Nechci být ministrem," říká Andriy Pyvovarsky," je to otázka několika dní. Nebudu čekat šest měsíců. Nebo jen jeden měsíc. Nevěřím jim. Nevěřím jim !"

Andriy Pyvovarsky, ukrajinský ministr
2.březen 2016 - 01:11

Andriy Pyvovarsky, bývalý generální ředitel a nyní jeden z reformátorů, ministrů, ukrajinské vlády má na starosti restrukturalizaci státních podniků, jejich přeměnu do tržního hospodářství. Má na starosti 300 státních podniků  a to včetně železničních, námořních přístavů i silnic.

"Jsou to penězovody korupčních podnikatelů napojených na ukrajinský parlament, tam byla po celé měsíce trvající blokace na privatizace těchto podniků," uvedl Andriy Pyvovarsky.

"Je to existenční otázka pro poslance, členy parlamentu," pokračoval v rozhovoru pro Washington Post Andriy Pyvovarsky, "v případě, že státní podniky náhle zmizí a stanou se soukromými, tak co pro ně z těchto podniků ještě poplyne? Už nic!"


Korupce, to byl hlavní důvod demonstrací v roce 2014, které svrhly proruskou vládu prezidenta Viktora Janukovyče. Po dvou letech prozápadní, proreformní vlády, opět korupce způsobuje politickou krizi v Kyjevě. V sázce jsou miliardy dolarů, hodně z toho odčerpaly státem vlastněné podniky a zájmy, které údajně sahají až do vedení Ukrajiny, včetně podnikatelských kruhů blízkých jak prezidentovi Petro Porošenkovi tak premiérovi Arseniji Jaceňukovi.

Technokraté, kteří vstoupili do ukrajinské vlády, aby pomohli zavést západní reformy ztrácí víru. Pyvovarsky byl jeden z několika reformně smýšlející ministrů a chce rezignovat tento měsíc poté, co ministr hospodářství Aivaras Abromavičius rezignoval, protože jeden z Porošenkových  nejbližších spojenců, podnikatel a zákonodárce Ihor Kononenko, se snažil jmenovat nekvalifikované lidi řediteli  do státem vlastněných firem, společnosti NAK Naftogaz a společnosti zabývající se vojenskou výrobou.

WP: Ministr Abromavičius obvinil Porošenka z podpory korupce

Pyvovarsky tvrdí, že ještě učiní pokus, aby splnil své úkoly, to je přeměna státních podniků, ale když uvidí, že parlament reformy nepodpoří, tak skončí.

"Nelpím na tomto místě. Nechci být ministrem," říká Andriy Pyvovarsky," je to otázka několika dní. Nebudu čekat šest měsíců. Nebo jen jeden měsíc. Nevěřím jim. Nevěřím jim !"

Ukrajinský parlament se rozpadá každým dnem, a vláda se více zajímá o své přežití než v prosazování  opatření směřujích ke změnám.  Jaceňukova vláda přežila těsně hlasování o nedůvěře, navržené zákonodárci z Porošenkova bloku, ale při hlasování loajální k několika oligarchům, záhadně zmizeli z parlamentu při hlasování. Později dvě ze čtyř politických stran opustily vládní koalici, píše se v článku Washington Post.

Předčasné volby jsou pravděpodobné. Průměrní Ukrajinci mají vlády plné zuby. Sice byly některé úspěchy v reformním procesu, jako je například reforma policie a decentralizace, ale ekonomika spadla o 10,5 procenta a inflace vzrostla o více než 40 procent během roku 2015.

"Politické strany uvažují o předčasných volbách," řekl Balazs Jarabik, analytik z Carnegie Center.

(rp,prvnizpravy.cz,washingtonpost,foto:arch.)