Svátek má: Svatoslav

Zprávy

Velikost textu:

Ukrajinský poslanec: To Porošenko osobně zahájil válku v Donbasu!

Ukrajinský poslanec: To Porošenko osobně zahájil válku v Donbasu!

Plnohodnotné boje na východě Ukrajiny se rozhořely na základě čistě osobního rozhodnutí prezidenta Petro Porošenka, prozradil účastník jednání mezi republikami a Kyjevem v létě roku 2014, ukrajinský poslanec Nestor Šufrič.

Petro Porošenko, ukrajinský prezident
23.leden 2016 - 20:01

V rozhovoru pro ukrajinský týdeník "2000" Šufrič připomněl jednání kyjevských poslanců s vedoucími představiteli LLR a DLR Alexandrem Borodajem a Alexejem Karjakinem, které se konalo v červnu 2014. Šufrič řekl, že další setkání, které bylo naplánováno na 1. července, a „vyvolávalo velká očekávání", se ale neuskutečnilo.

„Nekonalo se, protože se pan Porošenko jednostranně rozhodl odstoupit od příměří. Ten v té době řekl: „Jdeme do útoku." Jaký měl tento útok má následek už víme. Nevím, kdo a co mu tehdy poradil, existuje verze, že k prezidentovi přišla skupina generálů, a řekli, že tento konflikt lze vyřešit rychle ... A co? Celá země si pamatuje slova Valeryje Geleteje o vítězné přehlídce v Sevastopolu, na Den nezávislosti v Doněcku," poznamenal Šufrič.

Ty vrahu!, slyšel Porošenko na curyšské univerzitě

„Když se podívám na Porošenka v kožešinové čepici s „nárameníky maršála" na ramenou a pistolí upevněnou k noze, pak mám pocit, že si jako dítě moc nehrál na válku. Je jedna věc hrát si s olověnými vojáčky, a jiná posílat na smrt živé mládence," dodal.

Od spuštění Kyjevem trestné vojenské operace proti rebelujícím regionům jihovýchodní Ukrajiny bylo v konfliktu zabito nejméně 9 tisíc lidí.

(kou, prvnizpravy.cz, 2000.ua, foto: arch.)