Svátek má: Petr

Zprávy

Velikost textu:

Ukrajinští poslanci navrhují zrušit diplomatické styky s Ruskem

Ukrajinští poslanci navrhují zrušit diplomatické styky s Ruskem

Na příštím zasedání ukrajinského parlamentu předloží Oksana Korčynská, Olga Červaková, Irina Sysojenková a další návrh vyhlášky o zrušení diplomatických vztahů s Ruskem.

Národní rada Ukrajiny
9.březen 2016 - 20:04

Skupina poslanců Nejvyšší rady na příštím plenárním zasedání 15. března navrhne přerušit diplomatické vztahy s Ruskem. Souvisí to údajně s případem „Savčenková“. Tato kauza se stále více rozebírá a stává se silným „klackem“ kritiků Ruska.

Sdělil to manžel poslankyně Oksany Korčynské, a vůdce Bratrství, Dmitrij Korčynskij na svém  Facebooku, informuje agentura TASS.

„Na příštím zasedání Nejvyšší rady Oksana Korčynská (Radikální strana), Olga Červaková (Blok Petro Porošenka), Irina Sysojenková (Svépomoc) a další předloží návrh vyhlášky o zrušení diplomatických vztahů s Ruskem," uvedl Korčynskij.

Ukrajině se nelíbí, že se Rusko jmenuje „Rusko“, a chce jiný název!

Na Rusko je nyní vyvíjen tlak, aby propustilo příslušnici ukrajinského vojenského letectva Naděždu Savčenkovou. Ta je v Rusku je obviněna ze spáchání řady trestných činů, včetně obzvláště závažné vraždy ruských novinářů a pokus o vraždu svého kolegy a šesti civilistů. Podle kritiků je ale porušením mezinárodního práva to, že Savčenová byla zadržena opolčenci na Ukrajině a následně vydána Rusku k soudnímu procesu na základě zfalšovaných důkazů. Rusko naopak poukazuje na praxi Spojených států, které pravidelně provádějí extradikci podezřelých ze závažných trestných činů v zahraničí a vozí zadržené například do vězení Guantanámu.

Za propuštění Savčenkové se přimlouvají politici západní politici včetně USA. Naposledy se skupina 57 poslanců Evropského parlamentu obrátila písemně na šéfku evropské diplomacie, aby se zavedly sankce na prezidenta Ruska Vladimira Putina a dalších 28 lidí.

Rusko si zase stěžuje, že ukrajinská bezpečnost nedostatečně chrání jeho velvyslanectví v Kyjevě, před nímž se několikrát demonstrovalo kvůli Savčenkové.

(kou, prvnizpravy.cz, foto: arch.)