Svátek má: Běla

Zprávy

Velikost textu:

US News: Proč americká armáda nemůže porazit Rusko a Čínu, ani IS

US News: Proč americká armáda nemůže porazit Rusko a Čínu, ani IS

Americká armáda si přivykla k boji ve „špinavých a zaprášených" ulicích Středního východu, ale jejich hlavní soupeři - Rusko, Čína v té době modernizovali své armády.

Ilustrační foto
5.únor 2016 - 01:14

To vyvolává pochybnosti o schopnosti USA porazit své soupeře, píše americké vydání US News & World Report.

Moderní americká armáda není dostatečně silná, aby odolala moderním armádám Ruska a Číny, protože „byla používána" výhradně k boji proti rebelům na Středním Východě, tvrdí US News & World Report.

„Zatímco se Spojené státy v průběhu let zaměřily na rozsáhlé operace proti rebelům na Středním východě, soupeři rozvíjeli své armády," píší noviny.

Americké síly si vytýčili úkol vedení boje v „zaprášených, špinavých a nejistých válkách na ulicích  Iráku a  Afghánistánu", které stimulovalo vývoj a výrobu lehkého vojenského materiálu. K takové  technice patří obrněná přepravní vozidla, například MRAP, bezpilotní vzdušné dopravní prostředky a další zařízení.

„Mezitím Rusko pristoupilo k programu výrazného posílení své vojenské síly. Země investovala do nových high-tech tanků a letadel, které mohou vypustit několik raket najednou, stejně jako smrtící komplexy „země-vzduch" typu S-400, které jsou rozmístěny v Sýrii," zdůrazňuje US News.

Stratfor: Politika USA na „zadržování“ Ruska nikdy neskončila!

Kromě toho se i Čína v uplynulých letech zaměřila na rozvoj svých ozbrojených sil, aby bylo zajištěno posílení námořních a vzdušných sil. Podle autora článku se Čína stává jedním z klíčových faktorů zajišťující její vliv regionu.

Jak US News uvedly, Spojené státy zároveň nemohou včas reagovat na posílování teroristické skupiny Islámský stát.

„Přičemž IS používá manévry charakteristické pro vedení klasické „konvenční válku", a to ve větší míře než jiné extremistické skupiny, s nimiž bojují Spojené státy americké. Kromě toho IS tyto manévry prolíná s povstaleckou taktikou, aby zablokovat hranici s Irákem za pomocí občanské války v Sýrii a stažení amerických vojáků z Iráku v roce 2011," uvedl článek.

Nicméně upozorňuje, že patrně dochází k obratu, kdy téměř 600 miliardový rozpočet pro armádu se má právě zaměřit na změny. „Aby bylo jasno, armáda USA bude bojovat velmi odlišně, než v Iráku a Afghánistánu, nebo ve zbytku světa v dosud živé paměti," citují noviny ministra obrany Ashtona Cartera. „Budeme připraveni na vyspělé nepřátele v plném spektru. V našem rozpočtu, naších plánech, našimi schopnostmi a našimi činy musíme předvést potenciálním nepřátelům, že pokud začnou válku, máme schopnost vyhrát."

Zvláštní jenom je, že pokud takovou větu pronese Putin, je to okamžitě "ruská agrese". Takže pořádné závody ve zbrojení mohou začít.

(kou, prvnizpravy.cz, usnews.com, foto: arch.)