Svátek má: Jana

Zprávy

Velikost textu:

USA odmítají poskytnout satelitní snímky z místa katastrofy MH-17

USA odmítají poskytnout satelitní snímky z místa katastrofy MH-17

Americké úřady odmítly poskytnout jakékoli další informace týkající se katastrofy malajsijského letadla nedaleko Doněcka.

Z místa dopadu letadla
5.červen 2015 - 18:00

Informaci sdělila mluvčí ministerstva zahraničí Marie Harfová na  středeční tiskové konferenci. 

Na otázku, zda americké úřady na základě výzvy ruského ministerstva zahraničních věcí poskytnout satelitní snímky z místa sestřelení letadla MH-17, Harfová odpověděla, že veškeré informace, které USA pokládají za důležité už vyšetřovatelé dostali.

Podle ní, žádné nové skutečnosti se neobjevily a nic se nemění na postoji USA ke katastrově malajsijského letadla.

Dva americké satelity byly nad územím pádu boeingu letu MH17!


Zástupci koncernu "Almaz-Antei", zbrojního koncernu,  2.června oznámili výsledky vyšetřování příčin havárie malajsijského Boeingu. Podle jejich verze bylo letadlo zasaženo protiletadlovou řízenou střelou 9M38M1 komplexu  Buk-M1. Odborníci odhadují, že raketa byla vystřelena z okolí obce Zaroščinskoje, která byla v té době pod kontrolou ukrajinské armády.

Podle zástupců koncernu, byla výroba raket pro Buk-M1 zastavena roku 1999, a od roku 2002 už nebyly rakety nikomu dodávány. Podle nich měla Ukrajina v roce 2005 asi 1000 raket 9M38M1 pro raketový komplex Buk a žádala o jejich modernizaci.

Nicméně experti Almaz.Antei konstatovali, že nemohou potvrdit, komu patřila odpálená raketa.

Boeing 777 letecké společnosti Malaysia Airlines na cestě z Amsterodamu do Kuala Lumpur havaroval nedaleko Doněcku dne 17. července 2014. Všech 298 lidí na palubě letadla zahynulo. Předběžná zpráva Komise pro vyšetřování incidentu, zveřejněné v Nizozemsku, jako příčinu pádu uvádí zásah velkého počtu objektů z vnějšku do trupu, ale konečné závěry odborníků o příčinách havárie budou vyhlášeny až rok po havárii.

(rp,prvnizpravy.cz,lenta,foto:arch.)


Nechcete zmeškat důležité zprávy? Přihlašte se k jejich odběru: