Svátek má: Valdemar

Zprávy

Velikost textu:

USA plánují obklíčit Rusko raketami pro „preventivní úder"

USA plánují obklíčit Rusko raketami pro „preventivní úder"

Washington zvažuje možnost umístění v Evropě nebo Asii pozemní rakety zaměřené na ruský jaderný potenciál. Jde o výrazně agresivní postoj, konstatuje agentura AP.

Pershing 2
6.červen 2015 - 01:12

Je to uvedeno ve zprávě předsedy o náčelníků štábů ozbrojených sil USA generála Martina Dempseye, jehož výňatky zveřejnila agentura Associated Press.

USA tvrdí, že by šlo o odpověď na to, že údajně Rusko porušuje zbrojní dohody uzavřené ještě během studené války, když provádí zkoušky střel s plochou dráhou letu (Smlouva o INF).„Obamova administrativa zvažuje řadu agresivních reakcí vzhledem k tomu, že Rusko je obviněno z porušení dohod z doby studené války. Mluvíme o umístění pozemních raket v Evropě, s nimiž můžete uskutečnit preemptivní úder, ničit Ruské zbraně,“ je uvedeno v textu.

Generál Pavel se zapojil do hrozeb Rusku jaderným úderem

V současné době američtí představitelé tvrdí, že se pokoušejí přesvědčit Moskvu, aby dodržovala smlouvu, uvedla agentura. AP připomíná, že Washington již dříve zkoumal tři možnosti, jak reagovat na údajné porušení smlouvy o INF s Ruskem. První z nich spočívá ve vytvoření dodatečného ochranného systému, druhá - rozmístění raket v Evropě nebo Asii, zaměřené na ruský jaderný potenciál, a třetí zahrnuje použití jaderných zbraní USA proti Rusku.

„Vyhlídka na návrat amerických raket středního doletu v Evropě, připomíná jedny z nejtemnějších dnů studené války, kdy spojenci Washingtonu v NATO rozmístili pozemní křídlaté rakety a balistické rakety Pershing-2," konstatovala AP.

Jak bylo oznámil ruský web EADaily, Rusko odmítá americké obvinění z porušování Smlouvy o INF. Ředitel odboru k problematice nešíření zbraní a kontroly zbrojení, ruského ministerstva zahraničí Michail Uljanov, na hodnotící konferenci o provádění dohody v dubnu uvedl, že obvinění Washingtonu jsou „nepodložené". „Podpořit tato obvinění konkrétními fakty USA odmítá, neboť je nemá. Člověk má dojem, že cílem je pokusit se zdiskreditovat Rusko a prezentovat ho jako stát, který porušuje mezinárodní závazky,“ řekl Uljanov.

(kou, prvnizpravy.cz, eadaily.com, foto: arch.)


Nechcete zmeškat důležité zprávy? Přihlašte se k jejich odběru: