Svátek má: Běla

Zprávy

Velikost textu:

USA: Pohyb ruských vojáků na severu Sýrie je „záhadný“

USA: Pohyb ruských vojáků na severu Sýrie je „záhadný“

Pro Washington jsou neznámé záměry malé skupiny ruské armády, která byla podle médií  převedena na severovýchod Sýrie, napsal The Wall Street Journal.

Ilustrační foto
24.leden 2016 - 01:13

Americké úřady nemají informace o účelu, kvůli němuž byla malá skupina ruských vojáků převedena na severovýchod Sýrie. O přítomnosti skupiny na letišti města Kamišli, které je pod kontrolou syrské armády, to médiím řeklo několik vysokých úředníků ze Spojených států.

Podle The Wall Street Journal, nevidí Washington žádné známky toho, že Moskva se chystá přebudovat letiště na novou základu pro své letouny. Zároveň však podle vysokého činitele obrany zůstávají ruské záměry nejasné.„Opravdu chceme hodně vědět, co tam (ruská armáda) dělá. Teď je to záhada," řekl novinám.

Podle deníku Wall Street Journal se ruská armáda objevila na severovýchodě země současně s posílením spolupráce amerických instruktorů kurdské milice v témže regionu. To se může stát zdrojem napětí ve vztazích mezi Moskvou a Washingtonem, tvrdí noviny.

Jiný vysoce postavený americký úředník v rozhovoru s Fox News řekl, že objevení se Rusů na letišti Kamišli hovoří o záměru umístit zde základnu. Kanál poznamenal, že Pentagon to považuje jen za otázku času.

Je zajímavé, že se tato informace v amerických médiích objevila poté, co analytici Stratforu dokazují na družicových snímcích, že americká armáda upravuje letiště u města Rimelan na severovýchodě Sýrie.

Times: Druhá letecká základna zvýší palebnou sílu Ruska v Sýrii

Zástupci syrské organizace „Místních koordinačních výborů" řekli New York Times, že odhadovaný počet Rusů je asi sto lidí. Podle nich vojáci jednali s místními úředníky a kurdskou milicí o jejich pobytu v Kamišli.

Kromě toho zástupce opoziční sunnitské skupiny řekl, že byl přítomen na jednání ruské armády s Kurdy a arabskými povstalci.

Na počátku prosince západní média informovala o přípravě ruské armády k využití letiště Šajrat v provincii Homs v západní Sýrii a leteckou základnu Al-Tiyas v Palmyře v centrální části země. Později ruské ministerstvo obrany tuto informaci popřelo.

(kou, prvnizpravy.cz, wsj.com, foto: arch.)