Svátek má: Adriana

Zprávy

Velikost textu:

USA varují své občany: Situace na Ukrajině se může rychle změnit!

USA varují své občany: Situace na Ukrajině se může rychle změnit!

Americké ministerstvo zahraničí vyzvalo americké občany „odložit všechny cesty na Krym a do východních oblastí Doněcka a Luganska", a ty, kteří již zde pobývají, opustit tyto oblasti. Je to předzvěst války?

Ilustrační foto
18.červenec 2015 - 20:01

„Situace na Ukrajině je nepředvídatelná a může rychle změnit," uvedl Kerryho úřad. Doporučení vyvolává zneklidnění, neboť se množí informace, že k v oblasti jihovýchodní Ukrajiny může dojít k nové explozi vojenských operací. Někteří vojenští činitelé Západu a Porošenkova administrativa hovoří s jistotou o invazi ruské armády, povstalci DLR a LLR zase poukazují na nebývalou koncentraci ukrajinských sil a výzbroje v této oblasti. Porušované příměří se může změnit na „horkou válku“.

Varování ministerstva zahraničí vešlo účinnost místo doporučení z 5. ledna. Otázkou je, zda se jedná „jen“ o tradiční varování vlastních občanů před možným nebezpečím, nebo zda vláda Spojených států disponuje informacemi, že dojde k eskalaci konfliktu.

Navzdory dohodám uzavřených mezi zástupci Ukrajiny, Ruska a OBSE, střety na jihovýchodě země pokračují což vede „k tisícům mrtvých a raněných," cituje ministerstvo zahraničí agentura TASS.

„Ukrajinská vláda oznámila, že cizinci, včetně amerických občanů přechodem na Ukrajinu z Ruska přes území obsazeném separatisty se nemohou dostat na území kontrolované úřady a jejich bezpečnostní kontroly," dodalo americké MZV.

„Situace na Ukrajině je nepředvídatelná a může rychle změnit," zdůraznilo ministerstvo zahraničí. Doporučilo rovněž, aby se američtí občané vyhnuli velkým shromážděním lidí, a byli ostražití na veřejných místech v Oděse a charkovském regionu.

Podle OSN na konci května, během konfliktu v regionu bylo zabito přinejmenším 6417 lidí a 15.000 zraněno. Zároveň se jedná o „konzervativní odhady, a skutečný počet mrtvých a zraněných by mohl být mnohem vyšší“.

(kou, prvnizpravy.cz, tass, foto: arch.)


Nechcete zmeškat důležité zprávy? Přihlašte se k jejich odběru: