Svátek má: Matouš

Zprávy

Velikost textu:

V polském městě bylo zbořeno mauzoleum nad hroby vojáků Rudé armády

V polském městě bylo zbořeno mauzoleum nad hroby vojáků Rudé armády

Demolice mauzolea na místě hromadného hrobu vojáků Rudé armády v centru polského města Trzcianka vzbudila odpor ze strany ruského velvyslanectví ve Varšavě a některých obyvatel města.

Dnes již bávalé mauzoleum v polském městě Trzcianka
11.září 2017 - 07:20

Někteří obyvatelé města jsou přesvědčeni, že památky jsou součástí historie a že není třeba je demolovat, uvádí polská TVN24. A někteří jsou naopak rádi, že se dočkali "pádu poslední bašty komunismu".
 
Několik minut stačilo, aby se mauzoleum sovětských vojáků ve městě Trzcianka změnilo na hromadu trosek. V pátek se rypadla přesunula na Poštovní náměstí a navzdory protestům Rusů byl zbořen místní symbol komunismu. Je to správné? Názory obyvatel se liší, uvádí polský televizní kanál TVN24.

Ne každý však obhajoval demolici tohoto komunistického "památníku". "Nepodporuji ničení památek, nakonec jsou také součástí příběhu," vysvětlil Tomasz Jurczyk a dodal, že tentýž objekt je v německém Albeku a nikdo ho nebude demolovat.
 

Trosky mauzolea jsou již na skládce a několik zachovaných prvků v  muzeu města Trzcianka. S největší pravděpodobností byly pozůstatky vojáků přeneseny na hřbitov v roce 1953. O exhumaci však neexistují žádné dokumenty, upozorňuje TVN24.
 
Po mnoho let bylo mauzoleum považováno za vojenský hřbitov, údajně zde byla pohřbena těla desítek sovětských vojáků. Archeologický výzkum provedený v posledních týdnech však ukázal, že tam nejsou žádné pozůstatky. V důsledku toho byl objekt vymazán z registru hrobů a vojenských hřbitovů a stal se památkou, vysvětluje TVN24.
 
"Od té chvíle bylo mauzoleum vnímáno jako památkový objekt, který spadá pod pravomoc místních úřadů." Demolice byla provedena na základě zákona o dekomunizaci. Rozhodnutí bylo učiněno členy městské rady města Trzcianka.
 
Radní již dříve schválili plán rekonstrukce Poštovního náměstí. V novém konceptu už nebylo počítáno s mauzoleem. Demolici mauzolea navrhoval mnoho let starosta města Trzciank Krzysztof Chernetsky, který je členem strany "Právo a spravedlnost".


Polsko zničí sovětské symboly a pak Rusko zreviduje polské hranice...

 
Proti demolici byla ruská ambasáda, která vyjádřila "silný protest" proti demolici mauzolea na hrobě vojáků Rudé armády ve městě Trzcianka. "Pod mauzoleem jsou stále pohřbeni vojáci," bylo uvedeno ve zprávě ruské ambasády.
 
"Opakovaně upozorňujeme polskou stranu, že takové kroky by byly v rozporu s rusko-polskou mezivládní dohodou z roku 1994 o pohřebištích a památkách obětí válek a represí", uvedlo v prohlášení ruské velvyslanectví.
 
Zpráva rovněž zdůraznila, že polská strana nepředložila závažné argumenty ve prospěch likvidace nebo přesunu tohoto památníku.

"Podle dokladů, které jsou k dispozici na velvyslanectví, pod mauzoleem jsou ještě hroby vojáků Rudé armády, což ukazuje na nezákonný a nemorální charakter akce, " uvádí se v prohlášení ruské strany.
 
(rp,prvnizpravy.cz, tvn24, foto:arch.)