Svátek má: Běla

Zprávy

Velikost textu:

V Polsku se našly doklady údajné spolupráce Wałęsy s tajnou policií

V Polsku se našly doklady údajné spolupráce Wałęsy s tajnou policií

Do rukou Ústavu národní paměti v Polsku se dostaly nové dokumenty, které by se mohly stát důkazem o tajné spolupráci držitele Nobelovy ceny za mír, a bývalého prezident republiky, vůdce Solidarity Lecha Wałęsy.

Lech Wałęsa, bývalý polský prezident
18.únor 2016 - 22:01

Institut je získal od vdovy generála Czeslawa Kiszczaka.

„Osobní složka obsahuje 90 stran dokumentů v originálním obalu,“ uvedl institut. „Je v něm list s ručně psanou dohodu o spolupráci s bezpečnostní službou s titulkem „Lech Walesa Bolek“. Mezi dokumenty ve složce je také podepsaný pseudonymem "Bolek" rozpis o obdržených penězích,"  zdůraznil institut.

„V bloku tajné spolupráce, čítající 279 stran, s originálními obaly, existují četné zprávy o tajném agentovi pod názvem Bolek, stejně jako nahrávky důstojníka bezpečnostní služby ze setkání s ním," uvedl Ústav

Tyto dokumenty se vztahují na období od roku 1970 do roku 1976. Podle odborníka-archiváře se nejedná o podvrh, ale dokument je pravý.

Wałęsa: Nejsem "Bolek", nebyl jsem žádným agentem KGB

Wałęsu za posledních 30 let obviňovaili, že od 70. let minulého století byl agentem tajných služeb, pro něž pracoval pod jménem Bolek. Bývalý prezident však obvinění rozhodně popírá. „Malincí lidé nemohou soudit vítěze. Vy nejste schopni lží, pomluvami a padělky změnit pravdivá fakta. Založil jsem a postavil se do čela v roce 1970 na hlavní cesty boje ..."  řekl v reakci na nová obvinění Wałęsa.

V roce 2000 polský Lustrační soud projednal případ Bolek a rozhodl, že Wałęsa nespolupracoval s komunistickou tajnou službou. Ukázalo se, že bezpečnostní služby Polské lidové republiky, speciálně na něj založily dokumentaci tajného agenta, aby ho pomluvily, a tím předešly udělení Nobelovy ceny za mír tehdejšímu vůdci odborového svazu Solidarita.

Ústav národní paměti v Polsku nesouhlasí s těmito zjištěními a pokračuje v hledání usvědčujících dokumentů na Wałęsu.

(kou, prvnizpravy.cz, tass.ru, foto: arch.)