Svátek má: Sabina

Zprávy

Velikost textu:

V případě střetu s Ruskem, Turecko asi rychle vyvěsí bílou vlajku!

V případě střetu s Ruskem, Turecko asi rychle vyvěsí bílou vlajku!

V případě, že konflikt mezi Ruskem a Tureckem v Sýrií postoupí na další úroveň, tak poslední vývoj v oblasti letectví, lodí a elektronického boje poskytne Rusku jedinečné výhody, píše The National Interest.

Ruský letoun Su-34
29.listopad 2015 - 20:01

Pozorovatelé časopisu sestavili seznam ruských zbraní a vojenských zdrojů (záměrně neobsahuje ruské balistické střely), které mohou Rusové využít v „omezeném angažmá" v Sýrii a ve východním Středomoří.

Na vrchol seznamu ruských vojenských zdrojů, kterých by se mělo Turecko obávat, je ruský víceúčelový stíhací bombardér Su-34 (dle NATO Fullback, nebolo „Ochránce"), který nahradí ruský Suchoj Su-24. Su-34 je vybaven moderním systémem řízení palby, radar s postupným anténním systémem a zařízením na potlačení vysokofrekvenčních  elektronických zařízení. Ve srovnání s tureckými F-16 (multifunkčním lehkým stíhacím Falconem) může Su-34 nést více munice a paliva, která mu zajišťují větší rozsah. Kromě toho ruský stíhací bombardér je schopen lépe se bránit a má vysokou manévrovatelnost. Všechny tyto charakteristiky znamenají, že by „byl Su-34 tvrdým oříškem pro turecké F-16".

Nicméně se Su-34 stává ještě „smrtelnějším nepřítelem," vezmeme-li v úvahu skutečnost, že je vyzbrojen řízenými střelami R-27 a RVV-AE typu „vzduch vzduch". Mimořádné znepokojení vyvolává RVV-AE s dosahem 100 kilometrů - ve srovnání s tureckými raketami americké výroby AIM-120 AMRAAM třídy „vzduch-vzduch" s dosahem asi 50 kilometrů, poukazuje vydání NI. Kdo by komu způsobil větší škody je jasné.

Raketový komplex S-400 je schopný v Sýrii zničit jakýkoliv cíl

Na druhém místě je nejnovější komplex elektronického boje (EW) Krasuha-4. Vlastnosti širokopásmové víceúčelové stanice si poradí s pozemními radary, palubními radarovými systémy (zejména systémy daleké radiodetekce a cílení) i družicemi na nízké oběžné dráze. Dosah Krasuhi-4 může být až 300 kilometrů, což přesahuje dosah tureckého systému KORAL. Krasuha-4 může „oslepit" radar tureckého letadla a znemožnit anténám tureckého letectva přijímat informace o situaci v regionu.

Třetí místo obsadil raketový křižník projektu 1.164 (podle NATO třidy Slava) - „velmi efektivní platforma pro provádění povrchových bojových činností a obrany". Křižníky projektu 1164 jsou „plovoucí pevností", jsou vybaveny antiraketami P-500 Bazalt, protiletadlovými raketovými systémy C-300PMU-2 Favorit dlouhého doletu, raketami krátkého dosahu "Osa"  třídy „země-vzduch", trojrozměrným detekčním radarem a radarem za horizontální sledování. Po incidentu s Su-24, zaujal raketový křižník Moskva pozici u pobřeží Latakia, což je „vážná hrozba pro budoucnost leteckého provozu Turecka ve východním Středomoří." Podle autorů National Interest, může Turecko čelit ruskému křižníku ponorkami třídy Gür.

Na čtvrté místo časopis usadil ruské speciální jednotky (specnas), které mohou provádět celou řadu vojenských misí, zejména průzkumnou, ale i „podvratnou aktivitu", píše NI. Podle pozorovatelů National Interest, se mohou být ruské elitní stíhačky velmi reálnou hrozbou pro Turecko v současné době na pozadí boje Ankary s povstaleckou organizací Strana pracujících Kurdistánu (PKK).

Páté místo obsadila možnost Ruska vést kybernetickou a psychologickou válku. Tu, podle National Interest, prokázalo Ruská federace ve válce v srpnu 2008 (Gruzie), stejně jako v ukrajinském konfliktu.

Jak deník píše, stále existuje naděje, že Rusko a Turecko budou moci snížit napětí, neboť konflikt, byť omezený, bude velmi bolestivý pro obě strany. Nicméně, pokud Moskva a Ankara nedojdou k urovnání konfliktu, tak zmíněné vojenské zdroje poskytují Rusku řadu jedinečných výhod.

(kou, prvnizpravy.cz, nationalinterest.org, foto: arch.)


Nechcete zmeškat důležité zprávy? Přihlašte se k jejich odběru: