Svátek má: Svatopluk

Zprávy

Velikost textu:

V případě války s Ruskem, NATO nejdříve udeří na Kaliningrad!

V případě války s Ruskem, NATO nejdříve udeří na Kaliningrad!

Velitel sil NATO v Evropě Philip Breedlove nazývá tuto část Ruské federace „pevnosti, kterou je nutné prorazit".

Philiph Breedlove, velitel NATO v Evropě
28.únor 2016 - 22:02

Ačkoliv Rusko několikrát prohlásilo, že nemá v žádném plánu zaútočit na jakoukoliv zemi – člena NATO, Západ a zejména vojenští jestřábi neustále poukazují na údajnou „agresivitu Ruska“ na Ukrajině a v Sýrii a ohrožení pobaltských států.

V případě vojenské konfrontace s Ruskem prvním cílem pro vojska NATO bude Kaliningradská oblast, protože je tam koncentrovaná masa zbraňových systémů schopných zasáhnout cíle na zemi, moři a ve vzduchu. Uvedl to šéf sil NATO v Evropě Philip Breedlove americké armádní publikaci Stars and Stripes (Hvězdy a pruhy).  

Podle něj ruská enkláva na Baltu mezi Polskem a Litvou je „pevností", přes níž se budou muset  probít alianční síly.

„Musíme si být jisti, že ji můžeme prorazit," řekl Breedlove ve Výboru pro ozbrojené služby americké Sněmovny reprezentantů.

„Rusko se rozhodlo být nepřítelem a představuje dlouhodobou existenční hrozbu pro Spojené státy," řekl Breedlove.

Cohen: USA a NATO pokračují ve studené válce proti Rusku!

Další problémovou oblastí, která by neměla být NATO ignorována, je Severní Atlantik: mořská oblast kolem Grónska, Islandu a Velké Británie, kde se v posledních letech často objevují ruské ponorky.

V této souvislosti řekl Breedlove, musí USA posílit svůj vojenský potenciál v Evropě, aby se účinně čelit „agresivní politice" Ruska. Podle Breedlova je NATO připraveno zvýšit svou přítomnost podél východního křídla novými mnohonárodnostními jednotkami a zvýšit velikost reakční síly až na 40 tisíc lidí. Reakce těchto sil na ohrožení se musí uskutečnit v průběhu dvou dnů.

(kou, prvnizpravy.cz, stripes.com, foto: arch.)