Svátek má: Lenka

Zprávy

Velikost textu:

V Sýrii začalo od páteční půlnoci platit příměří

V Sýrii začalo od páteční půlnoci platit příměří

Velká většina ozbrojených skupin bojujících v Sýrii již předem uvedla, že bude dohodnutý klid zbraní respektovat. Další mírové rozhovory by měly pokračovat v březnu.

Staffan de Mistura, zvláštní zmocněnec OSN pro Sýrii
27.únor 2016 - 09:00

V Sýrii začalo v pátek o půlnoci platit příměří, které dohodly Spojené státy a Rusko. Velká většina ozbrojených skupin bojujících v Sýrii již předem uvedla, že bude dohodnutý klid zbraní respektovat.

Zvláštní zmocněnec OSN pro Sýrii Staffan de Mistura krátce před začátkem příměří uvedl, že mírové rozhovory o Sýrii by mohli pokračovat již 7. března. Tento krok však podmínil tím, že se dohodnutý klid zbraní bude opravdu i dodržovat.

"Za předpokladu, že se bude z velké části dodržovat příměří a že budou pokračovat v nezmenšené míře  dodávky humanitární pomoci, mám v úmyslu znovu svolat mírové rozhovory na pondělí 7. března," uvedl de Mistura.

"Bude velmi důležité, jak bude vypadat první den příměří," dodal de Mistura.

Opravdu zlom? Mír v Sýrii na základě dohody USA a Ruska?


Dohodu o příměří, kterou dosáhly Spojené státy a Rusko, v pátek večer jednomyslně podpořila i 15-členná Rada bezpečnosti OSN.

Příměří by se mělo vztahovat na všechny bojující strany konfliktu s výjimkou extremistické organizace Islámský stát (IS), syrské odnože al-Káidy nazývané Front an-Nusrat a jiných milicí, označených Radou bezpečnosti OSN za teroristické skupiny.

(rp,prvnizpravy.cz,foto:arch.)