Svátek má: Milena

Zprávy

Velikost textu:

Valachová k šikanování na školách: Rodiče a děti respektujte učitele

Valachová k šikanování na školách: Rodiče a děti respektujte učitele

"Řešením šikany na školách není represe nebo zvýšení trestní odpovědnosti dětí. Školy třeba nevyužívají v  zásadnější míře postihy, které umožňují jejich stávající předpisy, včetně možnosti vyloučit daného žáka ze školy," řekla ministryně školství Kateřina Valachová k případům šikanování na školách.

Ministryně Kateřina Valachová a hejtman Miloš Petera
17.únor 2016 - 12:01

Při ministerské návštěvě ve Středočeském kraji Kateřina Valachová  hovořila s řediteli škol i s vedením kraje i o společném vzdělávání na školách, který podle Valachové  není žádný šílený plán.

Společné vzdělávání má být od září 2016 zahájeno na základních školách a v poslední době se o něm znovu začalo diskutovat a kriticky se vyjádřila  k němu  rovněž hlava státu.

"Já samozřejmě rozhodně nejsem realizátorka nějakého šíleného plánu. Zdvořile bych si dovolila upozornit na to, že novelu školského zákona schválil Parlament a podepsal pan prezident republiky a já jako ministr zákon provádím," prohlásila Valachová.

Připomněla, že už o tématu s prezidentem  v minulosti hovořila a podle ní opakovaně prohlásil, že s dětmi s lehkým mentálním postižením není v rámci vzdělávání v hlavním vzdělávacím proudu problém.

"Co se týká dětí se středním nebo těžkým mentálním postižením, těch se dané věci, tak jak jsou nyní realizovány, netýkají a tyto děti se vzdělávají a mají vzdělávat v rámci speciálních škol," upřesnila ministryně. Ministryně nechce podporovat strašení rodičů, že by přišli o podporu svých dětí v rámci speciálních škol nebo že je musejí někam přesouvat.

Valachová prohlásila, že nechce prezidentovi Zemanovi nic vzkazovat přes média a ráda se s ním při nejbližší příležitosti či schůzce k tématu vrátí právě proto, že Miloš Zeman v rozhlasovém rozhovoru na Frekvenci 1 uvedl, že pokud inkluze skutečně začne, bude to jeden z mnoha nezdařených experimentů ve školství, který dětem i učitelům uškodí. Společné vzdělávání zdravých a postižených dětí je podle něj módní vlnou.

Stojí za pozornost, že se zavedením inkluze na školách v ČR se po deseti letech diskusí počítalo již od  září 2016. Plán však vyvolal bouřlivé debaty. Rodiče projevili třeba obavy z toho, jak jejich potomci tento přechod zvládnou a tak ministerstvo školství rozhodlo, že inkluze bude zavedena postupně a vyčlenilo si na vytvoření těchto změn dva školní roky, tedy období od letošního září do září 2018.

Dvouletý náběh na zavedení inkluze uvítal i hejtman Středočeského kraje  "My vítáme, že je tam dvouleté přechodné období. Pro nás je priorita, aby to bylo úspěšné a aby se vyřešily ekonomické otázky, to znamená finance, zabezpečení, jistota těch speciálních škol," řekl Petera přesvědčený, že by se do dvou let měly tyto problémy vyřešit.

Bílá paní na hlídání je projekt, který děti bude učit francouzštinu
 

Valachová odpovídala novinářům i na otázky ohledně zveřejnění případu šikanování učitelky  na jedné z pražských škol. Uvedla, že by se vzhledem k závažnosti věci měl případem kromě školní inspekce zabývat také zřizovatel, aby "prověřil tu situaci z hlediska svých zřizovatelských funkcí vůči vedení školy, včetně možných důsledků, které on jako zřizovatel může dovodit".

Valachová: Podpora sportu musí být správně cílena
 

Pokud jde o případné systémové opatření, chce počkat na závěry vyšetřování a na jejich základě formulovat doporučení.

"Ale z mého pohledu bych chtěla zejména požádat rodiče a děti, aby respektovali své učitele, a rodiče aby podporovali děti v tom, aby učitele respektovaly,"
prohlásila.

Valachová se domnívá, že řešením šikany na školách není represe nebo zvýšení trestní odpovědnosti dětí. "Já se přiznám, že mě spíše zaráží, že školy nevyužívají v nějaké zásadnější míře postihy, které umožňují jejich stávající předpisy, včetně třeba toho vyloučit daného žáka ze školy," uvedla. Podle ministryně se bohužel také ukazuje, že škola, jakkoliv je otevřená, je podobně jako rodina někdy organismem pro sebe a případy šikany nebo násilí jsou těžko odhalitelné.

(ps, Prvnizpravy.cz, foto: Petr Skála)