Svátek má: Běla

Zprávy

Velikost textu:

Vatikán odsuzuje dokument BBC o romantickém vztahu Jana Pavla II.

Vatikán odsuzuje dokument BBC o romantickém vztahu Jana Pavla II.

Pořad britské televize BBC Panorama by měl ukázat vztah papeže Jana Pavla II. a s Annou-Teresou Tymienieckou, Američankou polského původu. Vatikán se od tohoto pořadu distancuje.

Jan Pavel II.
15.únor 2016 - 21:24

Dnes by měla britská televize BBC odvysílat dokument o Janu Pavlu II., papeži polského původu. Diokument by měl popisovat jeho vztah s Annou-Teresou Tymienieckou, Američankou polského původu.

Pořad Tajné Dopisy papeže Jana Pavla II. by měl podrobně přiblížit vztah nejvyššího pontifika s americkou filosofkou.

V roce 1979 vydala Anna-Teresa Tymieniecka ve spolupráci s Karlom Wojtylom , který byl od roku 1978  papežem Janem Pavlem II., anglický překlad díla  "Osoba i czyn". Osoba a zákon  je jedním z předních literárních děl papeže Jana Pavla II, původně bylo dílo napsáno v polském jazyce a bylo přeloženo do francouzštiny, italštiny, němčiny, španělštiny, angličtiny a dalších cizích jazyků. Tymieniecka byla za  anglický překlad  hojně kritizována, kritici tvrdí, že Tymieniecka  "změnila polský originál podle vlastního filosofického výkladu".

Dílo bylo napsáno v době, kdy Karol Wojtyla byl ještě biskupem v Krakově. Anna-Teresa Tymieniecka pracovala na překladu čtyři roky. Během celého projektu docházelo k osobní korespondenci a setkání a objevily se spekulace, že se mohli do sebe zamilovat.

Anna-Teresa Tymieniecka pochází z aristokratické polské rodiny a spisovatelem Johnem Cornwellem byla popsána jako "sexuálně přitažlivá žena, subtilní, ale s velkou silou charakteru".

"Strávila s Janem Pavlem II. stovky hodin, někdy se svou sekretářkou, ale často sama," napsal John Cornwell ve své knize, The Pontiff in Winter.

Ve svých 50 letech v době seznámení s Janem Pavlem II, byla Tymieniecka vdaná za profesora Harvardovy univerzity Hendricka S Houthakkera, kterého papež ocenil v roce 2003 za jeho rady v oblasti hospodářské politiky.

Na Svatém Kopečku je nové návrší Jana Pavla II.


BBC objevila neznámé dopisy Jana Pavla II, který byl papežem téměř 27 let, až do své smrti v roce 2005.

"Bylo známo, že měl přátelský vztah s Tymienieckou a Poltawskou," uvedl vatikánský úředník s odvoláním na druhou polskpu ženu, která by se mohla v programu také objevit. Wanda Poltawska publikovala v roce 2009 monografii, která obsahovala i podrobnou korespondenci mezi ní a Janem Pavlem II, Poltawska byla považována za blízkou důvěrnici.

"Poltawska se stala poradkyní pro problematiku rodiny a sexuality, které Wojtyla považoval za jedny z nejvíce naléhavých, " píše se v článku vatikánského deníku L'Osservatore Romano v roce 2011.

Neočekává se, že v programu BBC se objeví tvrzení, že nějaká žena měla fyzický vztah s Janem Pavlem II.

(rp,prvnizpravy.cz,guardian,wk,foto:arch.)