Svátek má: Milena

Zprávy

Velikost textu:

Ve Francii se šíří mezi teenagery radikální islamismus

Ve Francii se šíří mezi  teenagery radikální islamismus

Podle oficiálních statistik je nyní ve Francii  8.250 přívrženců radikálního islámu, zatímco v březnu loňského roku jich bylo jenom 4.015.

Ilustrační foto
4.únor 2016 - 21:23

Identifikováni jsou nejen tajnými službami, ale i civilními organizacemi, mnozí z nich mají psychické problémy vyplývající z terorismu a chovají se nepřátelsky vůči státním institucím. Podíl nezletilých mezi nimi se zvýšil na 20%. Píše se v článku francouzského listu Le Figaro.

"Dlouho převládalo přesvědčení, že teenageři se nestanou radikálními islamisty, protože sedí sami u počítače a v 95% případů je spouštěcím mechanismem osobní kontakt, setkání s nějakým fundamentalistou při odchodu ze školy, doma nebo v posilovně. A sociální sítě přispívají nyní k dalšímu šíření džihádistické radikalizace prostřednictvím videa, které, bohužel mají poměrně vysokou obsahovou kvalitu, " uvedl úředník koordinačního centra pro boj s terorismem.

"Stále více propaganda Islámského státu přitahuje dívky. Islámský stát se zaměřuje na mladé lidi, kteří se schovávají pod kapucou, skrývají se před realitou  a snaží se najít smysl života," uvedl úředník analytického oddělení policie," teroristická organizace jim nabízí plnohodnotný život s perspektivou vstupu do společenství žen, a slibuje, že se ožení s vojáky, se kterými se seznámí přes internet.  Jediná věc, kterou je nutné udělat, je odejít do Turecka a dostat se do oblastí operací, kde ale potom mnohdy čelí barbarství ".

Podle oficiálních údajů radikální islamistické myšlenky vyznává 867 dospívajících dívek, 218 francouzských žen bylo identifikováno na území Sýrie a Iráku.

Zbořil: Brutální video o uprchlících potvrzuje slova Zemana (VIDEO)


Odborníci vvyjadřují obavy, že zpravodajské služby stihnou sledovat jenom 38% konvertitů k islámu. "Ze strany konvertitů může jít pouze o omezené seznámení s islámem, zkusit život s muslimským náboženstvím, až dojde k fundamentalismu,"  uvádí odborník.

Radikalizace ovlivnila celé území Francie, nevynechala žádný z regionů. Nejrychleji roste v Paříži (499 případů), problémová je také situace na jihovýchodě, kde se počet radikálů výrazně zvýšil s příchodem čečenské diaspory. Podle policie je z nich 7,5% na seznamu podezřelých osob, kteří se mohou vrátit na bojiště v Sýrii.

"Policie ví, že mnoho z těchto dobrovolníků získalo bojové zkušenosti a mohou se dříve či později vrátit do Francie a páchat zde sebevražedné útoky," píše se v závěru článku.

(rp,prvnizpravy.cz,lefigaro,foto:arch.)