Svátek má: Svatopluk

Zprávy

Velikost textu:

Ve Lvově jsou na černé listině restaurace hrající ruskou hudbu

Ve Lvově jsou na černé listině restaurace hrající ruskou hudbu

Aktivisté Ukrajinské haličské strany se rozhodli vytvořit ve Lvově černou listinu institucí, které hrají ruskou pop-music.

Ze lvovských ulic
25.únor 2016 - 21:21

Již v roce 2000 se městská rada pokusila zakázat ruskou hudbu, ale bezvýsledně. Nyní šance rostou, protože existuje formální důvod: Mluví se o hudbě agresora, píše se v článku ukrajinského webu Levý břeh.

Aktivisté zvou obyvatele města k účasti na akci, kde mohou určit, kdy a v jaké instituci slyšeli "ruskou pop music."

"Věříme, že poslech ruské hudby na veřejných místech je trestný čin v době ruské okupace. Zejména v oblasti Haliče, kde většina obyvatel jsou Ukrajinci, " vysvětlil iniciativu představitelů Ukrajinské haličské  strany.


Na černé kartě je zatím 11 obchodů, 15 restaurací a kaváren. Podle organizátorů akce, označování dalších  institucí bude trvat ještě týden.
 
"Černá karta je čistě veřejná iniciativa a je to společenský tlak na vlastníky zařízení, aby zajistili, že nebudou hrát ruskou hudbu. Koneckonců to ničí pověst Lvova, který byl vždy jedním z obránců ukrajinského jazyka ", řekl zástupce strany Orest Drul.
 
Levý břeh připomíná, že právě Drul v roce 2000 inicioval přijetí rozhodnutí městské rady Lvov o omezení používání ruské hudby v obchodech a ve veřejných institucích.
 
"Pak na to všichni zapomeněli a nyní zákaz znovu obnovíme,"  řekl aktivista.  Věří, že nyní je vhodná doba obnovit boj s ruskou pop-music.
 
"Dříve neexistoval žádný formální důvod zakazovat ruskou hudbu. Nyní je jasné, že mluvíme o hudbě agresora, " poznamenal Drul.
 
Podle něj podobná situace existuje nejen v populární hudbě. Podíváte-li se na repertoár akademických institucí, pak je zde velmi vysoké procento ruské hudby.

Demonstranti Porošenkovi: Táhni čokoládový zrádče! (VIDEO)

(rp,prvnizpravy.cz,lb,foto:arch.)