Svátek má: Milena

Zprávy

Velikost textu:

Velký Bratr Brusel bude „chránit“ Evropu před ruským plynem

Velký Bratr Brusel bude „chránit“ Evropu před ruským plynem

Evropská komise se chystá navrhnout povinné revize smluv o dodávkách plynu se zeměmi EU, které nejsou členy Evropské unie. Před podpisem dohody země bude muset získat schválení Evropské komise.

Ilustrační foto
28.leden 2016 - 01:11

Financial Times upozorňuje na to, že v první řadě to bude mít vliv na smlouvy s ruskou společností Gazprom. K článku FT je třeba poznamenat, že to bude další argument pro euroskeptiky, kteří odporují tomu, aby nikým nevolená struktura (Evropská komise) získala další pravomoc na úkor suverenity členských zemí EU. A že tento krok má výrazně politický charakter (navzdory tvrzení EK).

Brusel se snaží získat právo posuzovat smlouvy o plynu mezi Ruskem a EU ještě před tím, než budou uzavřeny. Evropská unie se tak snaží snížit vliv Gazpromu, uvedly Financial Times. Ve své podstatě jde o právo EK vetovat tyto smlouvy.
 
Příští měsíc Evropská komise se chystá předložit návrh, podle něhož bude muset několik jejích členů analyzovat dohody o dodávkách energie ze zemí mimo EU, a to před tím, než vstoupí v platnost, a získat její souhlas. Podle Komise je to prý nutné, aby „bylo zajištěno řádné fungování vnitřního trhu a zvýšena energetická bezpečnost v EU".
 
Noviny uvádí, že tato opatření byla částečně zapříčiněna osudem South Stream. Na konci roku 2014 Brusel uvedl, že výstavba plynovodu je v rozporu s právem EU, a postavil se proti projektu (Bulharsko pod tlakem následně projekt zastavilo). Nicméně, to bylo nesmírně obtížné, protože v té době Rusko podepsalo řadu dohod se zeměmi - členy Evropské unie, na jejichž teritoriu mělo vést potrubí. Tento krok je ale dodnes kritizován, protože neomalený „politický“ zásah EU a Spojených států zapříčinil ohromné ztráty evropským společnostem, které se měly na výstavbě Jižního proudu podílet, a především Bulharsku, jako tranzitní zemi, v miliardách eur. Nemluvě o tom, že znejistil příjemce ruského plynu jako Maďarsko a Rakousko.

Bulharský premiér: To USA a EU zastavily projekt Jižní proud 

Podle úředníků EU se to stalo proto, že Bruselu vědí o smlouvách až po jejich uzavření. Kromě toho experti EU zkontrolovali 124 transakcí uzavřených mezi různými zeměmi o dodávkách plynu. Z nich 15 nesplňovalo normy EU, ale nyní je obtížné ukončit či revidovat jejich podmínky.
 
Hlavní požadavek EU k smlouvám s Gazpromem je, aby se zakázal prodej zakoupeného plynu.Podle Bruselu to škodí volné hospodářské soutěži a rozděluje trh s plynem na úroveň jednotlivých států. Financial Times píše, že ruská společnost slíbila ukončit tuto praxi. Je ovšem až komické, že v této souvislosti Slovensko prodává Ukrajině ruský plyn, zatímco Ukrajina a EU se tváří, že je nezávislejší na ruských dodávkách.
 
Polsko vyzývá Komisi, aby šla dále a získala větší kontrolu dokonce nad čistě obchodními transakcemi mezi Gazpromem a soukromými společnostmi. V současné době se ale Brusel neodvažuje jít na takový krok, ale Evropská komise se chystá navrhnout vyhodnocení obchodních smluv po jejich uzavření. Kromě toho se toto hodnocení bude provádět pouze tehdy, pokud se jedná o objem přesahující 40% trhu s plynem dané země. „Ostatně dohody s Gazpromem se často takto jeví,“ dodala publikace. Jenže FT zapomíná dodat, že polská iniciativa se týká zejména projektu Severní proud 2, který obchází jeho území a směřuje potrubí přímo do Německa. A nyní se zároveň Polsko vyslovilo pro to, aby Severení proud 2 šel přes jeho území.

(kou, prvnizpravy.cz, ft.com, foto: arch.)