Svátek má: Petr

Zprávy

Velikost textu:

Vydrážděná Ukrajina: Polsko dalo „anektovaný" Krym Rusku!

Vydrážděná Ukrajina: Polsko dalo „anektovaný" Krym Rusku!

Ukrajina musí mít dojem, že se proti ní spikli evropští kartografové a vydavatelé hned několika evropských zemí.

Ilustrační foto
23.únor 2016 - 01:13

Nová politická mapa polského nakladatelství "Galileos" ukázala Krym jako součást území Ruské federace a elektronická verze mapy označuje poloostrov za sporné území. Obě verze vyvolaly negativní záchvat Kyjeva. Očividně takový "podraz" od Poláků nečekal.

Podle televizního kanálu "112 Ukrajina" požaduje velvyslanectví Ukrajiny v Polsku, aby vydavatelé chybu opravili

Velvyslanectví Ukrajiny v Polsku již upozornilo vydavatele, že „celý civilizovaný svět“ uznává Krym coby ukrajinský a požadovalo, aby opravit chybu, poznamenala  "112".

„Krymská překvapení" z Francie a Británie rozzuřila Kyjev

„Celý demokratický svět, zejména v Polsko a EU, neuznává nezákonnou anexi výsostného území Ukrajiny - Krymu. Bohužel, které v knize vložená mapa je nejen zavádějící, jak pro uživatele internetu, tak i majitele tištěné verze politické mapy Evropy, ale je rovněž v rozporu k pozitivním obrazem Polska, ke kterému došlo pro jeho silný postoj na podporu územní celistvosti Ukrajiny," uvádí se v dopise diplomatické mise, který to byl poslán vydavateli „Galileos".

Velvyslanectví Ukrajiny v Polsku zdůrazňuje potřebu „urychleného naplnění opatření k nápravě této situace - zveřejnění odpovídajícího vyhlášení, stejně jako umístění správné mapy v elektronické podobě, jakož i odstranění tištěné verze evropské politické mapy, aby se napravila chybná mapa  Ukrajiny".

Podobné lapálie musely řešit i ukrajinské ambasády ve Francii, Velké Británii a v Itálii, kde místní nakladateství vydaly mapy znázorňujícící Krym jako součást Ruské federace. Vrčení Kyjeva neušla ani firma Coca-cola, která v novoročním přání Rusům rovněž připojila poloostrov k Rusku.

(kou, prvnizpravy.cz, 112.ua, foto: arch.)