Svátek má: Slavomír

Zprávy

Velikost textu:

Vyznamenání českého europoslance z rukou prezidenta Ruska

Vyznamenání českého europoslance z rukou prezidenta Ruska

Nejvyšším státním vyznamenáním, které může dostat cizinec z rukou prezidenta Ruské federace, je Řád přátelství a tím bude vyznamenaný český europoslanec  Jiří Maštálka. Uvádí to na svém stranické webu  tisková zpráva KSČM.

Europoslanec Jiří Maštálka mezi poslanci Dolejšem a Filipem
3.únor 2016 - 21:21

Řád bývá udělován za velký přínos k upevňování přátelství a spolupráce s Ruskou federací, rozvoj obchodně-ekonomických a vědeckých styků a za zachovávání ruského jazyka a kultury v zahraničí.

Dne 29. ledna 2016  podepsal Vladimir Putin výnos č. 29, kterým udělil tento řád jedenácti cizincům. Jedním z nich je poslanec Evropského parlamentu za KSČM a místopředseda Delegace EP v parlamentním shromáždění EU-Rusko Jiří Maštálka.

"Prezident Putin tak ocenil dlouholetou práci Jiřího Maštálky, vykonávanou jak z pozice poslance EP v levicové frakci GUE/NGL, tak z úrovně českého politika a lékaře. Byl by to dlouhý a pestrý výčet aktivit, akcí a projektů, které Jiří Maštálka v posledních letech realizoval v zájmu rozvoje přátelských vztahů Evropské unie a Ruska, Ruska a České republiky," uvádí zpráva KSČM.

Maštálka: Nejsem si jistý, že hysterie kolem fotografií brzy skončí

"Budiž zmíněna jeho spolupráce s předními ruskými politiky, velký podíl na rozvoji tzv. lidové diplomacie – ať už cestou přátelství měst či spolupráce společenských organizací, nebo vědecko-pedagogická činnost v oblasti medicíny. Jiří Maštálka patří také k těm českým a evropským politikům, kteří kontinuálně a důsledně vystupují proti historickému revizionismu spojenému zejména s pokusy o zpochybňování výsledků 2. světové války," píše se ještě ve zprávě. 


Jiří Dolejš, Jiří Maštalka a Vojtěch Filip po volbách do EP v květnu 2014


Kromě Jiřího Maštálky byli Řádem přátelství vyznamenání například náměstek ministra přírodních zdrojů Číny Van Min, rakouský vicekancléř a ministr vědy, výzkumu a ekonomiky Reinhold Mitterlener nebo státní ministr Monackého knížectví Roger Michel.

(ps, Prvnizpravy.cz, foto: Petr Skála)