Svátek má: Lenka

Zprávy

Velikost textu:

Walesa: To jsou jenom nějaké padělané dokumenty

Walesa: To jsou jenom nějaké padělané dokumenty

Lech Walesa, polský exprezident, v neděli hovořil s novináři v Gdaňsku o dokumentech nazvaných  "Bolek". Bývalý prezident tvrdí, že je vše zmanipulované.

Lech Walęsa, polský exprezident
28.únor 2016 - 18:40
"Pár těch padělků jsem ani nečetl, viděl jsem jen to, co je na internetu. Zajímalo by mě, na základě čeho jsou padělané, nejsou to dokumenty z auditu," řekl Lech Walesa.

Bývalý prezident přiznal, že ještě neviděl televizní dokument  "Bolek" a zná jen pouze to, co je na internetu.

"Myslel jsem, že mi to někdo pošle, alespoň ze zdvořilosti, ale asi se bojí, že bych dokázal , že je to podvrh," pokračoval v hodnocení Lech Walesa.

Wałęsa: Nejsem "Bolek", nebyl jsem žádným agentem KGB

Walesa řekl, že na dokumentech jsou jména, které nikdy předtím neviděl. "K dispozici jsou tři dokumenty, které byly dříve považovány za chybné a jsem přesvědčen, že je to všechno falešné," zdůraznil Walesa.

"Na demonstranty jsem se obrátil o něco později, ještě není čas na Walesu. Budu s nimi, protože to, co se děje v Polsku, bude ještě asi horší, musíme bránit svobodu demokracie, a budu ji bránit,"  řekl Walesa.

Připomeňme, 16. února do domu, kde zemřel gen. Czeslaw Kiszczak vstoupil prokurátor v doprovodu členů Ústavu paměti národa, aby zajistil dokumenty. Zajištěné dokumenty byly svazkem státní bezpečnosti  s kódovým označením "Bolek", který dokumentuje spolupráci Lecha Walesy se státní bezpečností.

V Polsku se našly doklady údajné spolupráce Wałęsy s tajnou policií

Údajně vdova Maria Kiszczak chtěl prodat dokumenty Ústavu paměti národa, požadovala za ně 90 tisíc zlatých. Jako důkaz významu předložené dokumentace byl vlastnoručně psaný list papíru s názvem Informační studie "T. W. "Bolek" z jednání ze dne 16.11.1974.

Dokumenty byly poskytnuty Ústavu paměti národa a zveřejněny 25. února, jako sdělení o tajném spolupracovníkovi státní bezpečnosti pod přezdívkou "Bolek".

(rp,prvnizpravy.cz,wprost,foto:arch.)