Svátek má: Jonáš

Zprávy

Velikost textu:

Washington končí s výcvikem syrských rebelů!

Washington končí s výcvikem syrských rebelů!

Překvapivá informace znamená, že Spojené státy uznaly absolutní a žalostný neúspěch svého programu masového výcviku syrských bojovníků proti islámským teroristům a nakonec i proti syrské armádě.

Ilustrační foto
9.říjen 2015 - 22:01

Obamova administrativa se rozhodla ukončit program vycvičit a vyzbrojit bojovníky takzvané umírněné syrské opozice, píše New York Times s odvoláním na své zdroje ve Washingtonu.

Na program měl Pentagon vynaložit 500 miliónů dolarů.

Vysoce postavený pracovník amerického ministerstva obrany, který nechtěl být jmenován, protože nebyl oprávněn činit veřejná prohlášení, řekl novinám, že vojáci opozičních sil již nebudou posíláni do výcvikových táborů v Jordánsku, Kataru, Saúdské Arábie a Spojených arabských emirátů. Namísto toho budou klíčoví členové opozičních skupin odesláni do malých táborů v Turecku, kde se budou učit operačním schopnostem, píší New York Times.

Noviny uvedly, že by se Spojené státy měly spíše zaměřit na podporu již existujících skupin bojujících s IS, než vytvářet nové bojové brigády.

Ajaj! Syrští rebelové, vycvičení USA, se připojili k islamistům!

Ve Spojených státech považují trénink syrských rebelů za naprostý nezdar. Generál Lloyd Austin 16. září v americkém senátu přiznal, že výsledkem programu s rozpočtem 500 milionů dolarů, jehož cílem bylo připravit 5,4 tisíce vojáků pro boj proti Islámskému státu a v dalších třech letech dokonce 15 tisíc bojovníků, jsou pouze čtyři nebo pět lidí, kteří jsou zapojeni do bojů.

Média rovněž uvedla, že extremisté ze skupiny Džabhád an-Nusrá uvedli, že na jejich stranu přešli syrští povstalci, které vycvičila americká armáda v Turecku. Bylo konstatováno, že vojáci tzv.  „Třinácté divize" ihned po překročení hranice předali členům buňky Al-Káida všechny své zbraně.

(kou, prvnizpravy.cz, nytimes.com, foto: arch.)Nechcete zmeškat důležité zprávy? Přihlašte se k jejich odběru: