Svátek má: Nina

Zprávy

Velikost textu:

Washington Times: Čínští vojáci po boku ruských budou bojovat proti IS

Washington Times: Čínští vojáci po boku ruských budou bojovat proti IS

Peking je znepokojen rostoucím počtem teroristů čínského původu, kteří se připojili k bojovníkům Islámského státu.

Ilustrační foto
16.leden 2016 - 20:02

Čína je přesvědčena, že Islámský stát se stěhuje do západní Číny, konkrétně do provincie Sin-ťiang., kde žijí muslimští Ujgurové, někteří z nich podle čínských úřadů již  v minulosti vstoupili do islamistických teroristických skupin jako je Islámský stát nebo Al-Káida.

Ujgurové jsou turkické etnikum střední Asie a jejich počet bývá udáván kolem 9 milionů a vyznávají islám a jsou tradiční sunnité a súfijci.

Podle úředníků amerického ministerstva obrany  může Čína vyslat vojáky, aby se připojili ke globálnímu boji proti islámským teroristům států.

"Skutečnou otázkou je, na čí straně budou státt," řekl jeden z úředníků," ale dá se předpokládat, že nebudou bojovat na straně koalice vedené Spojenými státy."

Je více než pravděpodobné, že čínská armáda spojí své síly s ruskou armádou, která v současné době v Sýrii provádí leteckou kampaň pro islámským teroristům.

Islámský stát už v loňském roce začala verbovat do svých řad čínské Ujgury, vyzývali je ve videoklipu, aby vzali do rukou zbraň a připojili se k Islámskému státu (Daeš).

CNBC: Islámský stát obrací pozornost k Číně

Čína má své protiteroristické zákony, pomocí kterých likviduje na svém území nejen islamistické teroristy, ale také disidentské Ujgury a jiné obyvatele Číny, kteří hledají nezávislost na Pekingu.

Čínská vláda oznámila nová pravidla v boji proti terorismu  v prosinci loňského roku a pravidla umožňují zasahovat Číně proti terorismu i mimo území Číny.

(rp,prvnizpravy.cz,washingtontimes.foto:arch.)


Nechcete zmeškat důležité zprávy? Přihlašte se k jejich odběru: