Svátek má: Běla

Zprávy

Velikost textu:

William Perry: Jsme na pokraji nového závodu v jaderném zbrojení

William Perry: Jsme na pokraji nového závodu v jaderném zbrojení

Teď jsme na pokraji propasti, řekl bývalý ministr obrany William Perry po rozhodnutí Obamovy administrativy modernizovat jaderný arzenál země.

William Perry, americký exministr obrany
12.únor 2016 - 21:21

Obamova administrativa rozhodla o nákladném plánu modernizace jaderného arzenálu země, a to navzdory kritice v rámci demokratické strany a ze strany některých odborníků na jaderné zbraně, kteří se obávají, že by to mohlo vyvolat nové závody ve zbrojení, píše se v článku Financial Times.

"Rozpočet Pentagonu pro rok 2017 dává finanční prostředky na kontroverzní nové řízené střely schopné nést jadernou hlavici, a nové atomové bomby, stejně jako nové typy ponorek a strategické bombardéry,"  vysvětluje autor Geoff Dyer.

Pentagon tvrdí, že jaderné zbraně je třeba modernizovat, aby se udržela jejich síla jako odstrašující prostředek proti nepřátelům, především Rusku, které obviňuje, že v posledních měsících modernizuje jaderné zbraně.

Pentagon připustil, že plánované náklady na jaderné odstrašení může výrazně ovlivnit zbytek rozpočtu Ministerstva obrany pokud se nenajdou dodatečné  finanční prostředky. Podle některých odhadů, upgrade jaderných sil v příštích 25 letech by měl stát 700 miliard dolarů.

"Tento závod ve zbrojení bude přinejmenším stejně tak drahý jako v dobách studené války, "uvedl bývalý ministr obrany William Perry.

Washington pokračuje v likvidaci ruského obranného potenciálu


Robert Scher, náměstek ministra obrany pro strategii a plánování, říká, že kritika nových zbraní je přehnaná, jenom nahradí stávající zbraně.

"Nová jaderná bomba - známá jako B61-12 - bude menší a přesnější než ty dosavadní, to ale neznamená, že jaderná válka by byla méně strašná," dodává Geoff Dyer.

(rp,prvnizpravy.cz,financialtimes,foto:arch.)