Svátek má: Svatoslav

Zprávy

Velikost textu:

WP: Rusko překvapilo Ameriku, protože na něj nemá odborníky

WP: Rusko překvapilo Ameriku, protože na něj nemá odborníky

Jak přiznali vysocí američtí politici, po odchodu zkušených odborníků přišel Washington o schopnost předvídat Ruské akce. Proto se operace na Krymu a v Sýrii staly pro americké elity naprostým překvapením, píše Washington Post.

Kongres Spojených států
4.leden 2016 - 18:00

To sebou nese velmi vážné nebezpečí pro národní bezpečnost, tvrdí vydání.

Zatímco mezinárodní válka proti skupině Islámského státu a mnohostranná jednání s Íránem odráží rostoucí vliv Ruska ve „velkých zahraničních výzvách", ve Spojených státech roste znepokojení, že  se nedostatek pochopení Washingtonu „kdysi hlavního nepřítele“, ukázal být velmi vážným rizikem pro národní bezpečnost, uvedl Washington Post.
 
Vysocí představitelé rozvědky a národní bezpečnosti, včetně generálů NATO, varovali, že hloubka znalostí USA o Rusku, stejně jako možnost Spojených států shromažďovat informace o této zemi nejsou na patřičné úrovni.
 
Podle odborníků, amerických zákonodárců a bývalých úředníků administrativy USA, byl předtím národní bezpečnostní aparát obsazený zkušenými odborníky na Rusko, a to i v nejvyšších kruzích, kde se rozhoduje, ale nyní v něm pracují mladí experti, kteří nejsou schopni vykonávat přímý vliv na politiku. Jak je uvedeno v článku, to je to, co vedlo k „řadě promarněných příležitostí" pro predikci nedávných kroků Moskvy v oblastech, jako je Ukrajina anebo Sýrie.
 
„Byli jsme zaskočeni na každém kroku,“ cituje Washington Post slova senátora Johna McCaina.  „Pro nás to bylo překvapení, že přišli na Krym, pro nás to bylo překvapení, že přišli do Sýrie."
 
Matthew Rojansky, ředitel Kennanova ústavu následně řekl: „Když se vyšší úředníci správy dostaví na Kapitol, tak se předpokládá, že mají expertní znalosti. „Špinavé“ tajemství spočívá v tom, že naše schopnosti jsou děsivě špatné."

Independent: Západ zase promarnil příležitost pochopit Rusko! 

Dokud Spojené státy neobnoví „skupinu expertů na Rusko" bude se Washington zákonitě nacházet ve „strategické nevýhodě", tvrdí odborníci.
 
„Chyba, která se stala před 20 lety, spočívala v tom, že Rusko bylo považováno za slabé, s tendencí klesat ještě níže,“ uvedl The Washington Post slova bývalého velvyslance USA v Rusku Michaela McFaula. „Můžeme se dohadovat o tom, zda se jedná o velkou mocnost, nebo jen průměrný stát. Ale je to velká mocnost, která patří mezi pět nebo deset největších ekonomik na světě, je to jedna z největších jaderných mocností na světě, a nyní, vzhledem k tomu jaké investice Putin vkládá do armády, je Rusko jednou z největších vojenských sil ve světě. A tyto trendy se v příštích 20 nebo 30 letech nezmění."

(kou, prvnizpravy.cz, washingtonpost.com, foto: arch.)