Svátek má: Běla

Zprávy

Velikost textu:

Z Turecka s prázdnýma rukama - o neúspěšné misi Merkelové

Z Turecka s prázdnýma rukama - o neúspěšné misi Merkelové

Jednání s tureckou vládou bylo pro německou kancléřku ztrátou času, uvedly Politico. Ankara požaduje více peněz na boj proti toku uprchlíků, aniž by nabídla něco na oplátku.

Angela Merkelová, německá kancléřka
10.únor 2016 - 01:13

Pro Ankaru nejsou tři miliardy eur dost, při společného plánu s Evropskou unií bojovat proti přílivu uprchlíků ze Sýrie, a nyní je protikrizová strategie Merkelové v ohrožení, konstatují noviny.

Turecko, které se stalo útočištěm pro velký počet syrských uprchlíků, se nachází v srdci strategie Merkelové řešení přistěhovalecké krizie. V listopadu loňského roku se Evropská unie dohodla na akčním plánu s Tureckem, ve kterém mimo jiné, včetně opatření ke zlepšení podmínek uprchlíků v Turecku, a které by je donutily nepokračovat do Evropy. Ovšem realizace plánu se brzdí na finančních sporech a neplnění části závazků turecké strany.

„Merkelová zoufale snaží najít rychlé řešení krize, odrážeje útoky německých populistů," konstatuje Politico.

Ovšem setkání Angely Merkelové a Recepa Tayyipa Erdoğana šestého října, se stalo důvodem, proč se německá média začala posmívat kancléřce Merkelové: s tureckými ministry se setkává častěji, než s vlastními. Noviny ale zdůrazňují, že kvantita nepřerostla v kvalitu - ani Erdogan, ani premiér Ahmet Davutoglu nic nepředložili.

Erdogan: Jaké tři miliardy? Chci 30 miliard od EU!

Například Ankara kývala na spolupráci s německými dobrovolnickými organizacemi na pomoc uprchlíkům a ke koordinaci s policejními kolegy z Německa v potírání převaděčů. Merkelová a Davutoglu připomněli na jednání i NATO, že její síly budou použity k hlídkování námořní hranice Turecka s Řeckem, ale tento projekt je stále ve fázi projednávání, dodává Politico.

Bez ohledu na to, jak důležité mohou být tyto kroky, ale není to, co Berlín očekával. Političtí oponenti Merkelové označují tento její výlet za ztrátu času, konstatovaly noviny.

„Neustálé cestování do Ankary nenahradí vládní protikrizový program, který je stále není," komentoval situaci místopředseda Evropského parlamentu Alexander Graf Lambsdorff. Obvinil Merkelovou z podlézání Turecku - „režimu zodpovědného za katastrofu", což má jen málo co do činění s morálními zásadami stanovenými v německé politice.

Co se týče peněz, Turecko začalo vyvíjet tlak na evropské orgány ještě před tím, než obdrželo první tranši z dohody v listopadu, poznamenaly noviny. Rostoucí apetit Ankara odůvodňuje tím, že „vzala na sebe větší zátěž, než kterákoli jiná země v tomto regionu".

„Zpočátku musíme utratit ty peníze a pak se můžeme k této otázce vrátit," řekla německá kancléřka v reakci na otázku, zda EU zvýší finanční objemy dohodnuté s Tureckem. Merkelová naznačila, že EU nemá prakticky jinou možnost, shrnuje Politico.

(kou, prvnizpravy.cz, politico.eu, foto: arch.)