Svátek má: Lenka

Zprávy

Velikost textu:

Západ je nepříjemně zaskočen: Supertank Armata je již ve výrobě!

Západ je nepříjemně zaskočen: Supertank Armata je již ve výrobě!

Poté, co byl loni ruský supertank T-14 předveden na Vítězné přehlídce, se mnoho analytiků domnívalo, že šlo jen o prototyp modelu, a k masové výrobě má stále velmi daleko, píše Expert online s odkazem na Wall Street Journal (WSJ).

Ruský tank T-14 Armata
17.březen 2016 - 22:40

„Ale nyní, necelý rok po prvním setkání s nejnovějším tankem, ruský obranný komplex nemile překvapil západní vojáky - Armata je už v průmyslové výrobě," uvedly noviny.

Vydání to sdělil generální ředitel Rostech Sergej Čemezov. Když byl novinářem dotázán, „zda nebude zmrazen vývoj tanků typu Armata v souvislosti se snížením rozpočtu ministerstva obrany“,  dostal šokující odpověď: „On je již v sériové výrobě."

Podle něj se Kreml „rozhodl neukončit práci na platformě Armata, protože zastavení v jeho průběhu by znamenalo ztrátu hodně peněz".

Ruské ministerstvo obrany ukázalo poprvé nový tank Armata

Těžká pásová platforma Armata se využívá pro tank T-14, těžké bojové vozidlo pěchoty T-15 a obrněný transportér T-16. Kromě výše uvedeného vojenského vybavení, „rodina“ Armaty zahrnuje samohybné dělostřelectvo, nazvané novináři „stíhačem tanků" a je vyzbrojeno 152 mm houfnicí 2S35 Koalice.

(kou, prvnizpravy.cz, expert.ru, foto: arch.)