Svátek má: Barbora

Zprávy

Velikost textu:

Západ se snaží zatlačit Rusko, a vytváří okolo něj napětí

Západ se snaží zatlačit Rusko, a vytváří okolo něj napětí

Nová ruská strategie národní bezpečnosti tvrdí, že postoj Západu je zaměřený na boj proti integračním procesům a vytváření ohnisek napětí v euroasijské oblasti, a má negativní dopad na ruské národní zájmy.

Ilustrační foto
1.leden 2016 - 22:03

USA a jejich spojenci se snaží omezit nezávislou politiku Ruska, oponovat euroasijské integraci a vytvářet napětí v postsovětském prostoru, a zejména jejich podpora převratu na Ukrajině vedla k ozbrojenému konfliktu v zemi. Uvádí se to v nové Národní bezpečnostní strategii Ruska, která mění strategii z roku 2009.

Předcházející strategie nezahrnovala tyto odhady. Ta uváděla že „na zajištění národních zájmů Ruské federace budou mít negativní vliv pravděpodobné recidivy jednostranných silových přístupů  v mezinárodních vztazích, rozpory mezi hlavními aktéry ve světové politice".

„Provádění nezávislé zahraniční a domácí politika Ruské federace vyvolává protiakce u USA a jejich spojenců, usilujících udržet si svoji dominanci ve světových záležitostech. Jimi realizovaná politika zadržování Ruska předpokládá jejich politický, ekonomický, vojenský a mediální tlak," píše se textu nového strategie.

USA plánují obklíčit Rusko raketami pro „preventivní úder"

„Postoj Západu zaměřený na boj proti integračním procesům a vytváření ohnisek napětí v euroasijské oblasti, má negativní dopad na uplatnění ruských národních zájmů. Podpora USA a Evropské unie protiústavnímu převratu na Ukrajině vedla k hlubokému rozkolu v ukrajinské společnosti a ke vzniku ozbrojeného konfliktu," uvádí dokument.

„Posílení krajně pravicové nacionalistické ideologie, cílevědomá tvorba nepřítele u ukrajinského obyvatelstva v podobě Ruska, neskrývané vojenské řešení vnitřních konfliktů, hluboká sociální a hospodářská krize dělá z Ukrajiny dlouhodobý zdroj nestability v Evropě a přímo u hranic Ruska," konstatuje strategie.

(kou, prvnizpravy.cz, ria.ru, foto: arch.)