Svátek má: Bedřich

Zprávy

Velikost textu:

Západní média bez nadšení o osvobození Palmýry kvůli posílení Asada

Západní média bez nadšení o osvobození Palmýry kvůli posílení Asada

Osvobození historického města od teroristů ukázalo, jak se situace v Sýrii se změnila po intervenci Ruska, píše západní tisk.

Teroristi ničili starověkou Palmýru
29.březen 2016 - 01:11
Syrská armáda je nyní schopna zahájit útok na Rakka - „hlavní město" Islámského státu. Nicméně v podtextu lze cítit právě rozpaky nad posílením role Asada.

Dobytí Palmýry hraje důležitý symbolický a strategický význam pro syrskou vládu, konstatují hlavní západní média.

Dobytí starobylého města, které je součástí seznamu světového dědictví UNESCO, se stalo mezníkem vítězství syrského prezidenta Bašára Asada, píše Washington Post.

Syrská armáda „očividně získala převahu v ničivé občanské válce, která se změnila v nebezpečnou opotřebovací konflikt". Je to vítězství i pro Rusko, konstatuje článek: ruská vojenská intervence „způsobila těžké škody skupinám militantů a posílila pozici Asada," napsal WP.

„Tato bitva se opět ukázala, jak ruský zásah změnil pozici Asada," uvedl New York Times. Radikálové IS obsadili Palmýru loni v květnu, ale nyní ustoupili pod tlakem vládních sil a ruského letectva.

Barbarští militanti IS vyhodili do vzduchu antické sloupy v Palmyře!

Strategicky důležité vojenské vítězství dává váhu tvrzení, že vláda Bašára Asada hraje klíčovou roli v boji proti IS, píše americký tisk. A poněkud to kontrastuje s "úspěchy" koalice vedené USA.

Tento názor sdílí i britský The Guardian. Osvobození Palmýry, které bylo doprovázeno intenzivními ruskými leteckými údery, „významně zvýšit morálku" jak v Damašku, tak i v Moskvě, poznamenaly noviny.

„Pro Asada má dobytí Palmýry symbolický a strategický význam. Jeho vojáci nyní zaujali mnohem výhodnější pozici, aby mohli zaútočit na Rakku, de facto hlavní město IS," uvedl německý Die Zeit. Deník si však rovněž neodpustil připomenout názor protiasadovské opozice, že tímto úspěchem prezident zakrývá svoji odpovědnost za mnohé oběti občanské války.

Vedoucí syrského Centra pro monitorování lidských práv Abdel Rahman řekl, že islamisté utrpěli nejvážnější porážku od vyhlášení „chalifátu" v roce 2013. Utrpenou porážkou v Palmyře ztratil IS „automaticky kontrolu nad obrovskou syrskou poušti," cituje Rahmana Die Welt.

Zvláštní pozornost je věnováno německými médií restaurování historického města. Německý kunsthistorik Horst Bredenkamp na stránkách Tagesspiegel vyzval k co nejdřívějšímu započetí obnovy památek Palmýry. „Obnovené umění by mělo zvítězit nad ničivými akcemi teroristů," zdůraznil.

(kou, prvnizpravy.cz, ria.ru, foto: arch.)