Svátek má: Maxmilián|Maxim

Zprávy

Velikost textu:

Zaskočený německý tisk: Protestující zuří kvůli absenci Putina na G7!

Zaskočený německý tisk: Protestující zuří kvůli absenci Putina na G7!

Demonstranti proti summitu G7 jsou hluboce zklamáni nepřítomností Vladimira Putina, rozčarovaně píší pravicově orientované noviny Frankfurter Allgemeine.

Ilustrační foto
8.červen 2015 - 18:01

Nezajímají je důvody, proč bylo Rusko z velké osmičky vyloučeno. Podle demonstrantů, bez ohledu na postoj ruského prezidenta, musí být přítomen u jednacího stolu, protože bez něj mnoho ze světových problémů nelze vyřešit, popisuje zaraženě tisk.

I když začátek protestů proti summitu G7 v Německu je mírový, panují obavy, že se tato harmonie rozloží, píše konzervativní Frankfurter Allgemeine. Demonstranti vyjádřili svůj záměr pochodovat z Garmisch-Partenkirchenu na zámek Elmau. Německé orgány nedaly zpočátku povolení, což vyvolalo nespokojenost protestujících, poznamenaly noviny.

Podle Frankfurter Allgemeine, vládne mezi demonstranty hluboké zklamání. „Ironií osudu, že se v myslích lidí usadil člověk, která se vůbec nezúčastní summitu," zdůraznily německé noviny. Pokud se zeptáte lidí v Garmisch-Partenkirchenu na hlavní důvod jejich protestu, první věc, kterou můžete slyšet v reakci je jméno: Vladimir Putin. „Mezi demonstranty je těžko jediný člověk, který by nebyl hluboce zasažen tím, že ruský prezident byl vyloučen z jednání G8 kvůli anexi Krymu," tvrdí zaraženě tisk.

Změní se jednání G7 na „trestní“ summit proti Rusku? 

Přitom protestující nezajímá, že Putin „porušil mezinárodní právo tím, že anektoval Krym“, a že alespoň nepřímo podporuje proruské milice na východě Ukrajiny, stěžuje si autor článku.

„Putin má sedět u jednacího stolu, pokud mají být současné problémy vyřešeny,“ řekla studentka z Marburgu. “Je to o hladu, o boji proti terorismu."  Jiný účastník protestů, postarší muž z Mnichova konstatoval: „Je mi jedno, co si myslíte o Putinovi: měli by slyšet, co má na srdci." Dodal, že „je třeba hovořit s Ruskem o Ukrajině, ale ne o něm."
 
Mezi protestující proti summitu se vyvinul jasný světonázor, konstatuje Frankfurter Allgemeine. Západní průmyslové mocnosti jsou kritizovány, že s „nesnesitelnou arogancí" rozhodují o osudu světa a vědomě z něj tyjí.

(kou, prvnizpravy.cz, faz.net, foto: arch.)
 


Nechcete zmeškat důležité zprávy? Přihlašte se k jejich odběru: