Svátek má: Svatopluk

Zprávy

Velikost textu:

Zavření balkánské cesty nezabrání přílivu dalších migrantů do Evropy

Zavření balkánské cesty nezabrání přílivu dalších migrantů do Evropy

Německé analytické centrum ve Freiburgu pochybuje o tom, že dohoda mezi Tureckem a Evropskou unií zabrání dalšímu přílivu migrantů do Evropy.

Ilustrační foto
20.březen 2016 - 01:12

Speciálně pro německý Die Welt společnost SAT analyzovala další možné scénáře vývoje migrantské krize. Podle optimistického scénáře nebude koncem roku 2016 počet uprchlíků v Německu přesahovat 1,8 milionu, v nejhorším případě to bude 6,4 milionu.

Podle odborníků ze SAT, dnešní jednání s Tureckem ukazuje, že "vláda nechápe dynamiku a soustředí se pouze na jeden aspekt - totiž, že chce uzavřít jednu z cest, zatímco ignoruje jiné možné faktory, jako je vznik nových uprchlických vln v důsledku zhoršení konfliktů v Africe nebo nové trasy přes další země. "

První scénář zahrnuje dohodu s Tureckem, ve kterou doufá německá kancléřka Angela Merkelová. Studie SAT ale ukazuje, že i v tomto případě, "počet uprchlíků, kteří se chtějí dostat do Německa se zvýší i navzdory dohodě, protože syrský konflikt zůstává nevyřešen a uprchlíci včetně Syřanů budou Afghánci, Iráčané a Pákistánci a ti si mohou vybrat cesty přes západní trasy Evropy ze  severní Afriky a přes Kavkaz. Maximální možný počet uprchlíků podle tohoto scénáře je 2,1 milionu lidí, optimální hodnota je 1,3 milionu.

Druhý scénář - nastolení míru v Sýrii, který podle politiků sníží počet uprchlíků. Ale simulace SAT předkládá úplně jiný obraz: "I když bude mír, do konce roku 2016 do Německa přijde na 1,8 milionu osob, tzv balkánská cesta zůstává otevřená, protože politici nebudou mít vůli, aby tuto cestu uzavřeli, a to zase umožní příliv  Iráčanů a Afghánců. "

Následující scénář je  pokračování občanské války v Sýrii - "balkánská cesta" bude částečně blokována a přes něj do Evropy budou moci už jít jen Iráčané a Syřané, to znamená, uprchlíci z bojové zóny. V tomto případě do Německa dorazí okolo 2,3 milionu migrantů přicházejících do Evropy z ekonomických důvodů před koncem roku, do Itálie přes Středozemní moře.

"Navzdory tomu, že balkánská cesta je téměř uzavřená, nelze se vyhnout problémům, jestliže selžou africké státy,"  říká vedoucí SAT Thomas Arzt.

Francie varuje Británii před odchodem z EU: Dostanete porci migrantů

Velké toky uprchlíků může přijít z Čadu, Súdánu a Konga. Mimořádně napjatá situace je v zemích Středního východu, jako je například Libanon, Jemen a Egypt.

A v případě, že syrský konflikt se nevyřeší,  tak by mohl příliv uprchlíků dosáhnout 3,7 milionů v Německu. Nicméně, scénář s 3,7 miliony přistěhovalců je za předpokladu, že balkánská cesta bude uzavřena. Pokud se však hranice otevře, SAT předpovídá, že celkový počet uprchlíků v Německu se zvýší na 6,4 milionu, dodává Die Welt.

(rp,prvnizpravy.cz,welt,foto:arch.)