Svátek má: Sandra

Zprávy

Velikost textu:

Zeit: Protiruská hysterie je znamením slabosti Západu, než Putinovy moci

Zeit: Protiruská hysterie je znamením slabosti Západu, než Putinovy moci

Západ dělá z šéfa Kremlu Vladimira Putina „všemocné obra‘, ale ve skutečnosti jeho možnosti jsou velmi omezené, napsal Die Zeit.

Vladimir Putin, prezident Ruské feferace
30.březen 2017 - 04:20

„Současná hysterie o ruské intervence do západní společnosti ukazuje více naší vlastní slabost, než sílu Ruska,“ tvrdí německý novinář Jens Siegert. Podle něj Putinova politika není příčinou, ale symptomem krize liberálně demokratického modelu společnosti.

Během několika málo let si Rusko a Západ zázračně vyměnily místo, píše Die Zeit. Ještě nedávno byl Západ silný, a ruské úřady si stěžovaly, že je NATO je obkličuje, ignoruje zájmy bezpečnosti jejich země. Nyní má rétorika Moskvy spíše sebevědomý tón, uvedl Jens Siegert.

Na Západě se naopak množí „zbabělé obavy“, že ruský prezident Vladimir Putin provádí tajnou válku v pokusu podkopat základy otevřené, demokratické společnosti. Zároveň se častěji mluví o začátku nové studené války, zdůraznil německý novinář.
 
Tento proces - zprvu bez povšimnutí - začal po projevu na šéfa Kremlu na bezpečnostní konferenci v Mnichově v roce 2007, říká, uvedl publikace. Po „záboru“ Krymu a konfliktu na východě Ukrajiny, se o změnách dozvěděla široká veřejnost. Zároveň více lidí začalo mluvit o slabosti Západu, která dříve či později přirozenou historickou cestou povede ke zhroucení demokratického, právního, sociálního systému a ke vznik nového světového řádu, jehož lídrem bude Rusko.

Kissinger: S Putinem je lepší vyjednávat, není to Hitler!

Po 2015, kdy ruští vojáci zasáhli do občanské válce v Sýrii, a Spojené státy a jejich spojenci nebyli schopni jim v tom zabránit, se o slabosti Západu začalo mluvit hlasitěji, pokračovala publikace. Po referendu o odchodu Velké Británie z EU a vítězství Donalda Trumpa ve Spojených státech, mají tyto rozhovory převládající trend. Mnozí začali extrapolovat tyto trendy do budoucnosti, předvídají zhroucení Západu.
 
Americká média dosud stále ještě nejsou unavena psát o tom, že Trump vyhrál jen díky ruským hackerůům, poukázal Siegert. Tvrdí, že jejich nový prezident je „Putinova loutka“ a „využitým agentem temnoty“. V jiných zemích na Západě roste strach z Ruska. A německé kanály s tiskem k tomu jen přispívají. Autor to nazval „festivalem apokalyptického konce světa a proroků“.
 
Nicméně, hodně z toho, co říkají je pravda, uznává autor. Situace je vážná, velmi vážná. Rusko vede na Ukrajině, to znamená ve středu Evropy, válku a „zábor“ Krymu ve skutečnosti zrušil poválečný světový řád. Žádný ze států sousedících s Ruskem se nemůže cítit v bezpečí, tvrdí novinář (Jen poznámka, jestli bylo spojení Krymu s Ruskem na základě referenda „zrušením poválečného světového řádu, co bylo násilné odtržení Kosova? A že Rusko vede válku na východě Ukrajiny je přinejmnším diskutabilbí – pozn. red).
 
Kromě toho se Moskva snaží ovlivňovat politické procesy na Západě, pokračuje Siegert. K tomu využívá širokou škálu nástrojů: z podvodných webových zprávy, spolupráce s politickými stranami a jednotlivé politiky a jejich finanční podporou až po trolly, kteří se podílejí na dezinformaci v sociálních sítích. Navíc Kreml provádí speciální operace a cílené útoky hackerů. O to více se zdá, že WikiLeaks a patří do arzenálu Kremlu, poznamenal autor (bez důkazu – pozn. red.).
 
Jinými slovy, Západ je v kritické situaci, ale, jak známo, v těchto případech je nutné, aby se zabránilo dvěmám chybám: panice a pokusit se zakrýt to, co se děje, tvrdí Siegert. Druhý problém by nemusel vzniknout, autor věří, že si lidé uvědomují vážnost situace - „zbývá, aby se zabránilo panice“.

  

Ruská mezinárodní politika je důležitým faktorem, pokračuje Die Zeit. A skutečně, existuje mnoho náznaků, že se Moskva snaží oslabit Západ, ale možnost země ovlivnit, co se děje v druhé je ve skutečnosti velmi malá, poukazuje novinář. Podle něj je možné podporovat všechny vyskytující se trendy ve společnosti, ale je nemožné spustit nové.
 
Ano, za Putina se Rusko stane silnější, připouští autor, ale není tak silné jako Sovětský svaz. „Současná hysterie o ruské intervenci do západní společnosti ukazuje spíše naší vlastní slabost, než sílu Ruska. Přesněji řečeno, svědčí o vysoké míře naší nejistoty,“ tvrdí Siegert. Podle něj je Putin bezdůvodně „nafouknutý do všemocného obra“.
 
Může si určitě hodně dovolit, souhlasí autor, ale ne vše, co se  připisuje: „Dlouhou dobu je to jeden z charakteristických znaků Putinovy politiky - neboxuje ve své váhové kategorii“.Politický kurz hlavy Kremlu - to není příčina, ale příznak krize demokraticko-liberálního modelu společnosti, tvrdí Sigert.

(kou, prvnizpravy.cz, zeit.de, foto: arch.)