Svátek má: Běla

Zprávy

Velikost textu:

Zhoršení vztahu Ruska a Ukrajiny: Rozpoutala se blokáda kamionů!

Zhoršení vztahu Ruska a Ukrajiny: Rozpoutala se blokáda kamionů!

Na území Ruska byl v odvetě vůči blokování průjezdu ruských kamionů přes Ukrajinu zakázán pohyb nákladních vozidel registrovaných na Ukrajině, uvedlo ruské ministerstvo dopravy. 

Ilustrační foto
16.únor 2016 - 18:00

Opatřetí bude trvat až do vyřešení situace z ukrajinské strany s nelegálním blokováním ruských kamionů na území Ukrajiny,
uvedl rezort dopravy.

„Dne 11. února 2016 byly na území Ukrajiny skupinami osob neprávem zablokovány nákladní vozidla ruských automobilových dopravců při průjezdu na Ukrajině mezi územím Ruské federace a státy Evropské unie. Takové akce jsou zjevným porušením dohody mezi vládou Ruské federace a vládou Ukrajiny o mezinárodní silniční dopravě, podle nichž obě strany zabezpečují možnost průjezdu přes jejich území," uvedla ruská doprava ve svém prohlášení.

Medveděv: Ti, co zavedli sankce, museli být připraveni na odvetu!

„Až do teď nepřijala ukrajinská strana opatření zaměřené na omezení nezákonné činnosti těchto skupin lidí s cílem zajistit hladký pohyb ruských nákladních automobilů. Dotaz ruské strany zůstal nezodpovězen. V současné době je v různých oblastech Ukrajiny i nadále blokováno více než 100 nákladních vozidel, dále 500 vracejících se vozů do Ruska nemůže vstoupit na území Ukrajiny ze strany Evropské unie. Přičemž jen 11-12 února 2016 byl umožněn bezproblémový vstup nebo opuštění území naší země 1038 ukrajinským nákladním vozidlům," poznamenalo ministerstvo.

Před několika dny (12. února) se objevily zprávy, že ukrajinské nacionalistické skupiny zabraňují pohybu ruských nákladních vozidel v Zakarpatském a Volynském regionu, čímž blokují jejich cestu do do Běloruska, Polska, Slovenska, Maďarska, Rumunska.
Později guvernér Zakarpatí Gennadij Moskal oznámil svůj záměr, aby kabinet projednal otázku tranzitu ruských nákladů přes území Ukrajiny.

K včerejšímu dni byl pohyb ruských nákladních vozidel blokován prakticky na všech celních kontrolních bodech na Ukrajině.

Šéf Výboru pro záležitosti SNS Leonid Sluckij nazval situaci „otevřeným banditismem“ ukrajinské strany.

Ovšem podobnému problému v kamionové dopravě čelí Rusko i s Polskem. Kvůli objezdu této země pak stovky ruských nákladních vozidel čeká na hraničních přechodech Běloruska a Litvy.

(kou, prvnizpravy.cz, rt.com, foto: arch.)